БАРАЈЕВО, 4. АВГУСТ 2022. ГОДИНЕ: Помен српским жртвама страдалим у злочиначкој акцији “Олуја”
-
У организацији Удружења избјеглих, прогнаних, расељених и досељених “Ново Огњиште”, на празник Марије Магдалине, у четвртак 4. августа 2022. године са почетком у 19.30 часова у саборној цркви Светог Саве у Барајеву биће одржан помен за српске жртве страдале у злочиначкој акцији “Олуја”. Из Удружења подсјећају да је ово прилика да се сјетимо и свих жртава страдалих током геноцида српског народа у Независној Држави Хрватској који је започео прије 81 године.
Прије 27 година хрватске војно-полицијске снаге су током злочиначке акције Олуја са вијековних огњишта протјерале више од 250.000 крајишких Срба.
Према подацима Комесаријата за избјеглице евидентирана су имена 1.856 погинулих и 836 несталих Срба, међу којима је 1.220 цивила. Мада је ова злочиначка акција имала све елементе геноцида, према одлуци Међународног суда у пресуди из фебруара 2015. године “Олуја” је оквалификована као етничко чишћење.
Злочиначка акција “Олуја” почела је 4. августа 1995. године офанзивом хрватске војске и полиције и јединица ХВО-а на подручја Баније, Лике, Кордуна и сјеверне Далмације, односно на Републику Српску Крајину. Дан касније, 5. августа, хрватска војска ушла је у готово напуштен Книн и истакла хрватску заставу, док су колоне избјеглица на тракторима и другим пољопривредним возилима улазиле у Србију.
На територији општине Барајево евидентирано је 8.973 избјеглих, прогнаних и расељених лица из бивших република СФРЈ и са Космета. Према проценту укупног становништва ова локална самопурава спада у ред оних који су у највећем броју прихватили прогнане Србе. Већина тих људи у Барајево се доселила након егзодуса српског народа 1995. године. Данас на територији општине Барајево сваки пети становник (око 5.000) је дошао са ратом захваћеног подручја.
Удружење избјеглих, прогнаних, расељених и досељених “Ново Огњиште” Барајево формирано је 2008. године. По други пут, у својој матичној општини организује помен и позива све суграђане да својим присуством искажу поштовање према српским страдалницима. Удружење се придружило иницијативи да Љубан Једнак, једини преживјели свједок усташког покоља у Глинској цркви, добије улицу у Београду.
Пожељно је да окупљени донесу исписана имена страдалника да би њихова имена била прочитана током молитве.