НАСЛОВИ

Раде Р. Лаловић: НЕКОЛИКО НАПОМЕНА О ПРОУЧАВАЊУ СТРАДАЊА СРБА У ШКОЛСКОЈ ПРАКСИ

  • Више пута смо писали о његовању културе сјећања на српска страдања у 20. вијеку посебан акценат дајући интерпретацији књижевних дјела у којима су сликовито и емоционално наглашена поетска свједочења о српским жртвама и стратиштима.

Већина тих текстова је обједињена у нашој књизи  Памтим да бих постојао. Али како се интерпретација ових књижевних текстова  не може у цијелости ваљано уобличити без разумијевања историјских чињеница које су пјеснике инспирисале да поетски свједоче  о мученичком страдању  Срба на конкретним стратиштима а имајући у виду да су и с те стране школски програми из наставног предмета историја добрано мањкави и недоречени одлучили смо да на овај начин скренемо пажњу шта би било неопходно бар у минималном опсегу као обавезне садржаје уврстити у НПП из наставног предмета историја а без чијег познавања и разумијевања нема ваљане слике о српском страдању у два свјетска рата у 20. вијеку. Без тих сазнања онда сигурно нема ни минимално изграђене културе сјећања  на српска страдања.

Без намјере да детаљније улазимо у ову тему, јер смо у наведеној књизи довољно писали о истој, ми ћемо овдје у кратком прегледу  навести неопходне наставне теме и јединице чијом обрадом у редовној настави се стиче прилично поуздана слика о српском страдању у два велика рата.

 

ПРЕГЛЕД НАСТАВНИХ ТЕМА И ЈЕДИНИЦА

  1. наставна тема: Крај турске владавине и долазак Аустроугарске монархије

НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ

  • Узроци слабљења Турске и њен губитак Балкана
  • Јачање Аустро-угарске монархије и заузимања БиХ
  • Балкански ратови
  • Млада Босна и сарајевски атентат
  • Терор над српским народом и одвођење у логоре у којим је страдало преко 200 000 Срба (Арад, Добој, Нађмеђер, Нажидер, Болдогасоњ, Шопроњек, Маутхаузен, Ашах на Дунаву, Јиндриховице, Браунау) од 1914. до 1918. године
  1. наставна тема: Србија – 1918.

НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ

  • Напад Аустро-угарске на Србију (Церска и Колубарска битка и окупаторски злочини у Мачви
  • Албанска голгота
  • Солунски фронт и ослобођење Србије
  1. наставна тема: Страдања у Другом свјетском рату

НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ

  • Окупација Краљевине Југославије 1941.
  • Формирање НДХ, усташки погром Срба и одвођење у логоре (Јадовно, Јасеновац)
  • Остала стратишта Срба (херцеговачке јаме, Пребиловци, Пивски доли, село Велика на Чакору, Новосадска рација …)
  1. наставна тема: Култура сјећања, појам и његовање

Овај минимални преглед наставних јединица након њихове реализације чини довољну основу да наставници српског језика могу лакше анализирати српску поезију страдања и патње чиме се код младих људи стиче осмишљена и разумијевајућа слика српског страдања у борби за слободу, а онда и појам његовања културе сјећања добија пуни смисао.

ПИШИ ЋИРИЛИЦОМ: Текстове са портала Слободна Херцеговина, уз обавезно навођење извора и линк, могу да користе само они сајтови који користе српско писмо.
О аутору
  1. Pingback: Рада Лаловић: Неколико напомена о проучавању страдања Срба у школској пракси

Оставите коментар