ВЛАСТИ РС НЕ ОДУСТАЈУ ОД АЕРОДРОМА У ТРЕБИЊУ: “Way2Go” из Бањалуке најповољнији понуђач за израду стратегије развоја
-
“Аеродроми РС” изабрали су предузеће “Way2Go” из Бањалуке као најповољнијег понуђача за израду стратегије развоја међународног аеродрома у Требињу.
Ова студија за аеродром у Требињу предвиђена је да предложи рјешења за изградњу аеродрома који би првенствено служио за опслуживање пословних авиона, као и мањих авиона такозване опште авијације. У Министарству саобраћаја и веза РС су за детаљније информације упутили на “Аеродроме РС”, а директор тог предузећа Мирослав Јањић је рекао да ће осим предузећа “Way2Go” у изради документације учествовати и београдска компанија “Neo Aerodromes Engineering”, а пројекат ће се односити на Фазу 1.
Kада је у питању рентабилност требињског аеродрома, Јањић тврди да се овај пут ради о пројекту који има потенцијал да буде успјешна прича за требињски крај и за цијелу РС.
“Овим пројектом желимо увезати два дијела РС ваздушним путем, а с друге стране створити могућност развоја тог дијела РС у односу на географско подручје у којем се налази Требиње. Вјерујемо да постоји велики потенцијал за развој бизнис туризма и мислимо да је аеродром за ту намјену добро рјешење”, рекао је он.
Јањић каже да му је позната скепса која постоји у јавности, али да је убијеђен да овај пројекат може бити добар за Требиње.
“Kада дође Бакир Изетбеговић у Бихаћ и најави тамо аеродром, чак и медији из РС о томе пишу афирмативно, а нема ни ‘А’ од аеродрома. Kод нас све дочекују на ружан начин. Kритику је немогуће избјећи, али ако желимо да размишљамо афирмативно, онда не видим ништа лоше и не видим ово као бацање пара, него напротив, као могућност за зарађивање пара зато што имамо подручје које има велики потенцијал и могућност да буде развојна компонента како за ‘Аеродроме РС’ тако и за град Требиње и његово окружење”, каже Јањић.
Подсјећања ради, ранији тендер, који је укупно расписан на сто хиљада марака, поништен је због жалбе, а самом тендерском документацијом тражена је најбоља понуда за инжењерске услуге, просторно планирање и уређење пејзажа, техничко испитивање, али и консултантске услуге.
“Стратегијом би се дефинисала прва фаза развоја, која предвиђа изградњу писте у дужини од 1.700 и ширини од 30 метара. Ове димензије би задовољиле услове за полијетање и слијетање два авиона чији је капацитет 50 сједишта. Осим тога, документ мора да обухвати и градњу терминалне зграде, контролног торња, хангара, приступних и сервисних путева, али и паркинг простор”, стоји у тендерској документацији.
Јањић је рекао да је ранији пројекат за аеродром био прескуп, па је тражено рјешење које ће бити прилагођено реалним условима.
“Ако желите неком нешто да понудите, онда морате имати студију. Овом студијом желимо рећи шта желимо и нудимо. У том документу ће бити информације за све заинтересоване инвеститоре колико кошта, гдје се налази и каква му је намјена. Вјерујемо да је овај пројект добар и да ће успјети заинтересовати инвеститоре да улажу”, закључио је он.
ИЗВОР: НЕЗАВИСНЕ НОВИНЕ