СВЕТОЗАР ЦРНОГОРАЦ: Молимо Владу РС да убрза процес комплетирања документације за боље саобраћајне везе Херцеговине и Србије
-
Координациони одбор херцеговачких удружења у Републици Србији изражава велико задовољство прихваћеном иницијативом за изградњу десне варијанте Коридора 11 (аутопут Е -761) Пожега-Вишеград – Чајниче – Фоча -Требиње, са краком Фоча -Сарајево, наведеном у писму Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре бр.344 – 08.34720/2017. – 05 од 31.06.2017. године, што довољно говори о националном и државничком промишљању и понашању Владе и руководства Републике Србије.
Молимо Владу Републике Српске и њено Министарство саобраћаја и веза да што прије у свом просторном плану усвоји ову важну трасу и тиме комплетира мапу саобраћајница, како би се могле конституисати институције које би водиле даље пројектовање и изградњу. Овим још једном потврђујемо чињеницу, да су још прије двадесет година Владе Савезне Републике Југославије и Влада Републике Српске уговориле израду генералног пројекта аутопута на релацији Вишеград – Чајниче – Фоча – Требиње, који је израдио Саобраћајни Институт ,, ЦИП “ из Београда. Тада је сачињен финални пројекат који се и данас налази у ,,ЦИП –у “ а посједује га и Удружење грађевинских експерата ,,УГЕС“ из Београда, чији су појединци тада сарађивали на том важном пројекту.
Наведени аутопут, како то показује Ситуациони приказ трасе се наслања на Коридор 11, на правац Београд – Пожега и преставља десну варијанту Коридора (Е-761) на релацији Пожега -Ужице – Вардиште – Вишеград – Чајниче – Фоча – Требиње, са краком Фоча – Сарајево.
Генералним пројектом, којим је пројектована траса аутопута на релацији Вишеград – Требиње у дужини 190,5 км целовито је сагледана и пројектована траса, коју су на основу детаљних елемената и теренских података, укључујући тунеле и мостове, пројектовали репрезентативни пројектанти ,, ЦИП-а “. Исти пројекат је тада достављен надлежним руководствима општина Вишеград, Фоча, Гацко, Билећа и Требиње, који данас показују наду и изузетан интерес својих општина за овај пројекат. Презентирани предлог, за који постоји већ урађен Генерални пројекат, са елементима идејног али и Главног пројекта, показује своју пуну оправданост, као најрационалније економско решење за усвајање приказане трасе, како у рељефном, тако и у еколошком погледу.
Траса аутопута пролази кроз терене и подручја који су државна имовина, што је од изузетног значаја у погледу експропријације и захтева екологије а истовремено повезује сва важна мјеста на територији Источне Херцеговине ( Вишеград, Чајниче, Фоча, Гацко, Билећа, Требиње ).
Више десетина вијекова наведени каравански пут је био жила куцавица за снабдевање Србије сољу и осталим медитеранским производима и има више разлога и велике потребе да се данас тај простор унаприједи савременом саобраћајницом, тим прије што су неке деонице, посебно око Фоче и Вишеграда данас у веома лошем стању.
Предложена траса, пролази кроз предјеле богате природним ресусима, посебно у погледу хидро – енергетских и рударских потенцијала који ће сигурно бити даље експлоатисани, јер се наслања на сливно подручје ријека Дрине, Ћехотине, Пиве, Таре, Сутјеске и Требишњице и пролази кроз живописне будуће туристички атрактивне дестинације: Каменград, Национални парк Тјентиште, Гатачко поље и поред два језера : Клиње и Билећко.
На усвојеној маршрути се налазе прави драгуљи старих православних манастира важних за читав српски род: Добрун, Успење Пресвете Богородице Чајничке, Светог Петра Зимоњића, Добрићево, Тврдош, Дужи, Завала, Петро – Павлов и Херцеговачка Грачаница. У непосредној близини су и манастири: Житомислић, Острог, Пива и Косијерево, Богословија у Фочи и Саборни храмови Свете Тројице у Мостару и Христовог Васкрсења у Пребиловцима.
Аутопут би директно пролазио кроз питому и богату жупу Љубомир, стару постојбину династије Немањића, одакле је потекло Мирослављево јеванђеље. Изградњом наведеног аутопута вратила би се у живот једна одавно запостављена, државотворна покрајина Стара Херцеговина, темељ српског језика и националне свијести, дједовина Светог Саве и родно мјесто Светог Василија, која економски и политички вапи за добром саобраћајном везом са својом матицом. Тиме би Србија добила најкраћу и најбржу саобраћајницу од Београда до Јадранског мора, која при том пролази кроз територију чији је становници листом воле до обожавања, поштују и доживљавају као своју другу мајку, за разлику од других који су се прилично одметнули.
Каснијим спуштањем аутопута у Херцег Нови, донело би низ предности и отворило нове перспективе у економској сарадњи Републике Србије, не само са Херцеговином, њеним ширим залеђем, него и са Приморјем и Медитераном уопште. Напомињемо, да је ,,УГЕС“ Удружење искусних грађевинских експерата и савјетника, формирало ужу стручну експертску групу, чији су чланови углавном поријеклом из Херцеговине, а који су сарађивали са ,,ЦИП-ом“ приликом претходног пројектовања и изузетно су заинтересовани да дају даљи позитиван допринос у реализацији овог пројекта, било у улози консултаната или пројектаната. Тиме би се убрзала израда комплетне документације.
Наших петнаест херцеговачких удружења у Србији је у потпуности свјесно тешке економске ситуације, како у Републици Српској, тако и у Републици Србији, али сматрамо да се о неким важним државотворним питањима, мора размишљати унапријед и на вријеме, а кад постоји добра воља и добри и паметни људи увијек се нађе неко прихватљиво решење а идеја преточи у добар резултат.
Координациони одбор херцеговачких удружења изражава спремност да у сваком тренутку у сарадњи са стручним удружењем обезбиједи евентуална додатна објашњења.
Београд 27.11.2017. године
Координациони одбор херцеговачких удружења
Потпредсједник
Светозар Црногорац
- Председнику Републике Србије Александру Вучићу
- Члану Председништва БИХ Младену Иванићу
- Председнику Републике Српске Милораду Додику
- Председници Владе Републике Србије Ани Брнабић
- Председници Владе Републике Српске Жељки Цвијановић
- Министарки грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Републике Србије Зорани Михајловић
- Министру саобраћаја и веза Републике Српске Неђу Трнинићу