Скинут крст са Сахат куле у Подгорици
-
Скандалозна одлука подгоричких власти да приликом реконструкције са врха Сахат куле у Подгорици скине Крст наишла је на оштру осуду правословног свештенства и становништва главног града. Позивају на одговорност оне који су донијели одлуку и захтјевају од надлежних органа да се Крст што прије врати на Сахат кулу гдје му је и мјесто.
Главну ријеч у реконструкцији Сахат куле има Главни град Подгорица, на чијем челу је Славољуб Стијеповић а пројекат вриједан пола милиона евра финасира турска агенција Тика. Главни подгорички имам Џемо Реџематовић раније је оцијенио да крст на Сахат кули вријеђа сваког добронамјерног грађанина, а нарочито архитекте који знају чијем наслеђу сахат-куле припадају.
Протојереј и секретар Црквене општине Подгорица Предраг Шћепановић истиче да би Митрополија црногорско-приморска такође осудила и да је са неког објекта „скинут полумјесец или било које друго обиљежје наше браће муслимана или било које друге вјерске организације“.
-Ја бих реаговао као свештеник ,човјек и Подгоричанин…Крст на Сат кули је последњих 100 година био њено обиљежје….Уклоњен је рестаурацијом која се обавља иза очију јавности и знатижељног посматрача и љубитеља културе и старина. Та вијест нас је запрепастила . Разумијемо да у Старој вароши и Подгорици живе и наша браћа муслимани, поштујемо уваженог имама и мог пријатеља Џема Реџематовића, али сматрамо да ако се нешто рестаурира, треба да се врати у стање у које је објекат био прије почетка радова. Ако 100 година Крст никоме није сметао, чудимо се да се сада покрећу иницијативе да Крст као симбол већинског православног становништва у Црној Гори буде уклоњен са било којег мјеста и Сат Куле-казао је отац Предраг.
Скрнављење Часног крста узнемирило је прије свега православне Староварошане (житеље насеља у којем се налази Сат кула) који ову грађевину баш као и њихови преци у протеклих 100-ак година памте по сату и Крсту.
Предсједник Црквене општине Подгорица Зоран Вукчевић тражи да се Крст врати на Сахат кулу, и истиче да Староподгоричани неће сједети скрштених руку док се то не уради. Подсјећа да су у Старој вароши живјели и живе његови прадјед, дјед, отац, а сада он, његов син и унук, те да Сахат кулу доживљавају као своју.
-Јако се тужно осјећам и са невјерицом са примио вијест да је са Сахат куле скинут Крст .То је нешто свето, и то је обиљежје Подгорице. У најтежим временима `90-их година, у једном моменту сам чуо да су хтјели да оскрнаве џамију у близини моје куће у Старој вароши и истог секунда смо сви у мојој породици рекли да ћемо животима бранити џамију. Ми смо ето деведесетих бранили џамију и полимјесец на њој , те не видим разлог зашто би неко могао да помјери крст који на Сахат кули стоји 100 година. И да је у питању џамија или каталочка црква ја бих дигао глас а сада додатно имам обавезу да проговорим јер је Стара варош моја парохија и морам се борити да је заштитим-истакао је Вукчевић.
Уз негодовање да се под велом реконструкције објекта склања православно обиљежје православни свештеници и вјерници истичу да их посебно забрињава чињеница да власт жели да своју одлуку оправда тиме да се не ради о скидању вјерског симбола већ о „показивачу страна свијета“. Наиме, из Бироа за односе с јавношћу Главног града Подгорица саопштили су да је током реконструкције са Сахат куле једино уклоњен показивач страна свијета те да се не ради ни о једном вјерским симболу.
Зоран Вукчевић каже да без обзира на то ко како схвата симбол на Сахат кули, он треба да буде враћен: „Нека га врате па шта год да је. Ми смо то доживљавали као Сахат кулу и крст на њој. Без сата и крста то није Сахат кула“.
Протојереј-стаброфор и старјешина Цркве Св. Ђорђа под Горицом др Велибор Џомић не слаже се са наводима представника Главног града да је ријеч о „показивачу страна свијета“.
-Они имају право да тај свети смбол тако виде, али ваљда ми свештеници боље знамо од представника градског Бироа за информисање шта је Часни крст и како изгледа. И комшије муслимани знају да је то Часни крст Христов, јер постоји и званична изјава главног подгоричког имама о томе из 4. априла 2013. године. Али, шта год да је и о каквом год да се симболу ради , нико није имао право да га уклања и скрнави. Не желим још увијек да закључим да се стиче утисак да је турска агенција Тика узела да реконструише кулу само да би био уклоњен Часни крст из центра Подгорице. Даље, ко су пројектанти? Ко је ревидирао и одобрио све то? Гдје је Управа за заштиту културних добара? Да ли су сви они дали сагласност за уклањање Часног крста? Неко ће за ово морати да понесе одговорност-каже отац Велибор.
Он наводи да је 12.априла ове године , заједно са свештеником Мирчетом Шљиванчанином на званичном састанку обавјестио замјеника градоначелника Подгорице Часлава Вешовића да до њих стижу информације да ће крст бити уклоњен, али да је он изричито нагласио и дао ријеч да реконструкција куле мора бити обављена тако да објекат и све на њему буде очувано у затеченом стању. Отац Велибор је јавно затражио од Вешовића да одржи дату ријеч.
-Не видим ниједан разлог што је све тако брутално учињено и то тако да вријеђа вјерска осјећања великог броја православних вјерника. Коме требају вјерске напетости и тензије по Старој вароши и за коју потребу. Грађани од нас траже да се Крст врати на своје мјесто, јер и најстарији Подгоричани данас тај објекат памте са Крстом. Парохијани, а посебно Староварошани православне вјере,којих је у том насељу, према последњем попису више од двије трећине, траже да се све врати у првобитно стање-закључио је протојереј Велибор.
Извор: Дневне новине „Дан“