Раде Р. Лаловић: ЊЕГОВАЊЕ КУЛТУРЕ СЈЕЋАЊА У ШКОЛСКОЈ ПРАКСИ
Разматрајући тему Изградња личног и националног идентитета и култура сјећања у истоименом тексту објављеном у часопису Нова зора бр. 67/2020 нагласили смо да проучавање злочина над Србима и његовање културе сјећања на та страдања треба осмислити тако да то проучавање буде системско и засновано на сличној логици на којој културу сјећања на Холокауст његују Јевреји. Текст је настао као резултат властитог проучавања српске поезије страдања и патње с циљем развијања и даљег осмишљавања школског проучавања наставне теме I и II свјетски рат, страдање Срба, Јевреја и Рома у тим ратовима која је у НПП у Републици Српској из наставних предмета Српски језик и Историја уврштена прије двије школске године.
У дефинисању садржаја модела који слиједи од велике важности нам је био семинар о проучавању Холокауста на институту Јад Вашем у Јерусалиму. Тај семинар се одржава сваке године, а истом присуствују, у мањим групама, наставници српског језика и историје из Републике Српске.
Анализирајући јеврејска искуства у проучавању Холокауста и српску поезију страдања и патње у наведеном раду нагласили смо да ћемо за школску праксу представити посебан, наш лични, програмски модел изградње личног и националног идентитета и културе сјећања као посебан дио који је у свему компатибилан са у раду изнесеним мишљењима и ставовима што ево сада и чинимо.
Како проучавање и његовање културе сјећања на страдање Срба у 20. вијеку тражи системски приступ и више времена него је то могуће у било ком наставном процесу одвојити, а како би се са његовањем културе сјећања почело благовремено и у складу с узрастом ученика једина могућност је да се поред осмишљених редовних наставних садржаја реализују и одговарајући садржаји у оквиру програма ваннаставних активности у школи, односно у оквиру секција и ученичких клубова.
Руководиоци тих секција и клубова треба да буду наставници српског језика, историје и вјеронауке уз повремено укључивање наставника ликовне и музичке културе. Тако би се нпр. рецитаторска, драмска, литерарна, бесједничка, историјска, музичка, новинарска и ликовна секција објединиле у КЛУБ под називом РАЗВИЈАЊЕ ЛИЧНОГ И ПОРОДИЧНОГ ИДЕНТИТЕТА И ЊЕГОВАЊЕ КУЛТУРЕ СЈЕЋАЊА.
Тај клуб би имао свој оквирни план и програм рада по разредима, а као посебни његови дијелови би били и редовни програми секција које он обједињује.
Дакле, да би у образовном систему благовремено почели да његујемо културу сјећања на српска страдања морамо почети од првог разреда основне школе и то не причом о злочину и страдањима, него осмишљеном причом о личном и породичном, а онда и о националном идентитету.
ПРОГРАМСКИ САДРЖАЈИ
- ОСНОВНА ШКОЛА
ПРВА ТРИЈАДА
У првој тријади ови садржаји би се почели реализовати прво у оквиру одјељењске заједнице, а онда и у оквиру одговарајуће ваннаставне активности када је то неопходно.
Сви садржаји који се са ученицима обрађују имају за циљ јачање личног идентитета у оквиру породице и уже и шире родбине.
САДРЖАЈ
- Породица у ужем и ширем смислу. Појам родбинских веза и сродника.
- Име оца, мјесто рођења и занимање.
- Име и дјевојачко презиме мајке, њено мјесто рођења и занимање.
- Крсна слава коју ученикови родитељи славе.
- Крсна слава коју мајкини родитељи славе.
- Дједово име (очев отац), његово мјесто рођења, мјесто живљења и занимање.
- Бакино име (очева мајка), дјевојачко презиме, мјесто рођења, мјесто живљења и занимање.
- Имена стричева и тетака (очева браћа и сестре), њихова занимања и мјеста живљења.
- Дједово име, презиме (мајкин отац), мјесто рођења, мјесто живљења и занимање.
- Бакино име, дјевојачко презиме (мајкина мама), мјесто рођења, мјесто живљења и занимање.
- Имена ујака и тетака (мајкина браћа и сестре), њихова занимања и мјеста рођења и живљења.
- Анализа пјесме Љубомира Ћорилића Чије су очи.
По могућности прибавити и фотокопије фотографија наведених сродника, или фотографије снимити камером мобилног телефона.
ДРУГА ТРИЈАДА
Сви садржаји из прве тријаде се даље проширују у складу са узрастом ученика.
- Прадједово име (очев дјед), мјесто рођења, мјесто живљења и занимање.
- Прабабино име (очева баба), мјесто рођења, мјесто живљења и занимање.
- Прадједово име (мајкин дјед), мјесто рођења, мјесто живљења и занимање.
- Прабабино име (мајкина баба), мјесто рођења, мјесто живљења и занимање.
- Ако су се дједови и прадједови више пута пресељавали која су то мјеста била и који разлози пресељавања.
- Да ли се ико од потомака сјећа старих народних обичаја, старе народне ношње, игара и пјесама и слично.
Ако се сјећа записати понешто од тог сјећања.
- Да ли ико од потомака живи у старом завичају и да ли се тамо икада одлази.
- Посјета неком од споменика посвећеног страдању Срба у учениковом завичају.
По могућности прибавити фотокопије фотографија ових предака, ношњи, фотографије старе куће и мјеста старог завичаја или старе фотографије из породичних албума фотографисати мобилним телефоном.
ТРЕЋА ТРИЈАДА
Сви садржаји из прве и друге тријаде се даље проширују у складу са узрастом ученика.
- Уз помоћ табела у прилогу индивидуално прикупљање података да ли је неко од ученикових предака из уже и шире родбине страдао у ратовима у току 20. вијека на подручју НДХ, у Отаџбинском рату 1991 – 1995. или у Бљеску и Олуји?
Ако јесте ко, када и гдје.
- Музичка секција припрема извођење музичке композиције Пјесма малом анђелу – посвећено Милици Ракић страдалој дјевојчици приликом НАТО бомбардовања Батајница 1999. године
- Припремити програм, МЕМОРИЈАЛНУ АКАДЕМИЈУ, на нивоу школе под називом Причали су ми, сјећам се, постојим поводом Дана пробоја јасеновачких логораша (22. април).
а) Ликовни радови на тему Јасеновац, Пребиловци, Шушњар и слично – изложба;
б) Литерарни радови за ученике 8. и 9. разреда на тему нпр. Да се не понови;
в) Пригодан рецитал- избор из поезије страдања и патње;
г) Изложба фотографија страдалих предака и квиз знања из историје Они су страдали за нашу слободу.
- Обавезна једнодневна или дводневна ученичка екскурзија са одржаним историјским часом на неком од мјеста српског страдања из два свјетска рата. Нпр. посјета Шарговцу, Шушњару, Гаревицама, Пребиловцима, Старом Броду на Дрини и слично.
Наравно, овдје у марту мјесецу или почетком априла слиједи и редовна обрада наставних садржаја из НПП-а у 9. разреду из предмета Историја и Српски језик као систематизација до сада стечених знања примјеном овог модела његовања идентитета о страдањима Срба у 20. вијеку.
- СРЕДЊА ШКОЛА
Из области која је обухваћена НПП-ом из историје конкретна знања се могу проширити
читањем одређених књига и историјских студија и увидом у садржај документарних филмова и видео записа који детаљније објашњавају страдање српског народа на одређеним подручјима полазећи од завичајне припадности ученика и ширег географског простора на коме ученици живе. Тако нпр. о злочину у Старом Броду код Вишеграда за ученике може бити занимљива књига Предрага В. Остојића Усташки злочини у Старом Броду код Вишеграда 1942. године, а за изучавање страдања нашег народа са Козаре и Поткозарја опет нека референтна књига о Јасеновцу, нпр. Гидеона Грајфа.
Када је ријеч о тренутном НПП-у из српског језика за средње школе треба постојећа књижевна дјела из наставне теме I и II свјетски рат, страдање Срба, Јевреја и Рома у тим ратовима замијенити другим одговарајућим књижевним дјелима примјереним овој теми како би се њиховом анализом постигли одговарајући резултати усмјерени на КУЛТУРУ СЈЕЋАЊА И НА ЈАЧАЊЕ СРПСКОГ ИДЕНТИТЕТА.
С обзиром на узраст средњошколаца подразумијева се да знају све овдје наведено у смјерницама за основну школу. Ако не знају онда то, попуњавајући табеле које дајемо у прилогу треба на одговарајући начин обновити, јер је значајно за лични, а онда и сваки други идентитет.
Школа у оквиру ваннаставних активности организује нпр. четири истраживачка тима по разредима који се баве истраживањем страдања Срба на подручју општине и припремом општинске манифестације поводом обиљежавања Дана пробоја јасеновачких логораша.
Ти тимови раде као дио Клуба за развијање личног и породичног идентитета и његовање културе сјећања. Радом клуба као и у основној школи руководе професори историје, српског језика и вјеронауке.
Теме истраживања ученичких тимова у оквиру
Клуба за развијање личног и породичног идентитета и његовање културе сјећања.
ПРВИ РАЗРЕД
- Лични и породични идентитет (Обнављање стечених знања у ОШ и попуњавање табела са подацима о животу и евентуалним страдањима предака);
- Истраживање (Споменици у ужем и ширем завичају везани за српска страдања у 20. вијеку);
- Миле Медић, Завештања великог жупана Стефана Немање своме сину Светом Сави (Анализа одабраних текстова, нпр. Завештање о језику)
https://www.rastko.rs/knjizevnost/umetnicka/mmedic/mmedic-zavestanja_c.html;
- Видео записи и документарни филмови о страдању Срба у ужем и ширем завичају (Израда каталога пронађеног материјала са краћим образложењима.);
- Попис књижевних дјела која за основни мотив имају страдање Срба у ужем и ширем завичају;
- Попис историјских студија и расправа везаних за страдање Срба у ужем и ширем завичају;
- Прикупљање и дигитализација фотографија и докумената о страдању Срба у ужем и ширем завичају за потребе изложби и презентација;
- Разговор са неким од преживјелих логораша или оних који су преживјели логоре у току Отаџбинског рата 1991 – 1995. године.
- Обавезна једнодневна или дводневна екскурзија са одговарајућим историјским часом на мјестима страдања Срба у оба свјетска рата. Нпр. први разред може да посјети музеј у Старом Броду на Дрини код Вишеграда.
ДРУГИ РАЗРЕД
- Лични и породични идентитет (Обнављање стечених знања у ОШ и првом разреду СШ и попуњавање табела са подацима о животу и страдањима предака и дигитализација њихових фотографија);
- Споменици са стратишта у ширем региону (дигитализација фотографија) и сажети подаци о тим страдањима (нпр. у Херцеговини, Горњем подрињу, Козара и Поткозарје и сл.);
- Музичка секција припрема извођење музичких композиција
Тамо далеко
Креће се лађа француска
Јунаци са Кошара, (https://www.youtube.com/watch?v=z3mCMRq2iNM) и
Вила са Кошара, (https://www.youtube.com/watch?v=z3mCMRq2iNM)
- Миле Медић, Завештања великог жупана Стефана Немање своме сину Светом Сави (Анализа одабраних текстова, нпр. Завештање књиге и писма)
https://www.rastko.rs/knjizevnost/umetnicka/mmedic/mmedic-zavestanja_c.html
- Видео записи и документарни филмови о страдању Срба у широј регији;
- Попис историјских студија и расправа везаних за страдање Срба у широј регији
- Попис књижевних дјела са мотивом страдања Срба у широј регији;
- Властити ликовни и литерарни радови на тему страдање Срба.
- Обавезна једнодневна или дводневна екскурзија са одговарајућим историјским часом на мјестима страдања Срба у оба свјетска рата. Нпр. други разред може да посјети спомен-храм у Пребиловцима.
ТРЕЋИ РАЗРЕД
- Лични и породични идентитет (Обнављање и проширивање знања о својим прецима);
- Споменици о српском страдању у Републици Српској;
- Миле Медић, Завештања великог жупана Стефана Немање своме сину Светом Сави (Анализа одабраних текстова, нпр. Завештање имена српских) https://www.rastko.rs/knjizevnost/umetnicka/mmedic/mmedic-zavestanja_c.html
- Видео записи и документарни филмови о страдањима у Републици Српској (Попис са кратким освртом и прегледом линкова.);
- Попис историјских студија и расправа о српском страдању у Републици Српској са анализом одабраних расправа.
- Избор значајних књижевних дјела са темом страдање Срба (поезија и проза) са кратким коментарима.
- Израда кратког историјског водича под насловом Мјеста страдања српског народа и спомен обиљежја тих стратишта на територији бивше НДХ. Водич урадити на српском и енглеском језику.
- Обавезна једнодневна или дводневна екскурзија са одговарајућим историјским часом на мјестима страдања Срба у оба свјетска рата. Нпр. трећи разред може да посјети Шушњар, Шарговац и Дракулић или Гаревице.
- Гледање и анализа документарног филма Дневник Диане Будисављевић.
ЧЕТВРТИ РАЗРЕД
- Попис главних стратишта невино страдалих Срба на подручју бивше Југославије са кратким освртима на конкретна страдања (нпр. Страдање у комплексу логора Јадовно, у Глини и на цијелом Кордуну и Банији, у Славонији и Барањи, затим Јасеновац, Гаревице, Шушњар, Шарговац, Мотике, Дракулић, Пребиловци, Стари Брод код Вишеграда, Дола у Пиви, Новосадска рација, злочини на Косову и сл.);
- Видео записи и документарни филмови о српском страдању на подручју бивше Југославије;
- Споменици страдалим Србима на подручју бивше Југославије;
- Миле Медић, Завештања великог жупана Стефана Немање своме сину Светом Сави (Анализа свих 11 завјештања)
https://www.rastko.rs/knjizevnost/umetnicka/mmedic/mmedic-zavestanja_c.html
- Јован Дучић. анлиза расправе Истина о југославизму из књиге Вјерујем у Бога и српство,
- Разговор са неким од преживјелих логораша или оних који су преживјели логоре у току Отаџбинског рата 1991 – 1995. године;
- Квиз знања из историје на тему Страдање Срба у 20. вијеку.
- Меморијална академија са пригодним рециталом и музичким програмом на тему нпр. Сјећам се и због тога постојим;
- Обавезна посјета споменподручју Доња Градина са одговарајућим историјским часом.
***
У оквиру свих ових активности у основној и средњој школи, како смо то раније и напоменули, ученици појединачно воде и одговарајућу евиденцију о ужој и широј родбини у табелама које слиједе као прилог, стварајући тако јасну слику која заборав претвара у памћење, јачајући и лични, породични, а онда и национални, и културни идентитет као и један узвишени и разумски однос према жртвама нашег народа, према страдалим прецима који су нам оставили слободу у којој данас живимо. Због свега наведеног је веома важно говорити о овим жртвама, јер како каже проф. др Богољуб Шијаковић на једном мјесту Питање жртве, питање је идентитета нашег народа, а питање идентитета је питање интегритета.
Зато, али не и само због тога, Срби морају Декартову максиму Мислим дакле постојим, претворити у максиму Сјећам се, памтим, дакле, постојим.
ПОДАЦИ О УЖОЈ И ШИРОЈ РОДБИНИ С ОЧЕВЕ СТРАНЕ
Р.бр. |
Име и презиме |
Националност и вјероисповијест |
Датум и година рођења |
Мјесто рођења |
Сродство |
Породична крсна слава |
Мјесто живљења |
Занимање |
Датум и година смрти |
ПОДАЦИ О УЖОЈ И ШИРОЈ РОДБИНИ С МАЈКИНЕ СТРАНЕ
Р.бр. |
Име и презиме |
Националност и вјероисповијест |
Датум и година рођења |
Мјесто рођења |
Сродство |
Породична крсна слава |
Мјесто живљења |
Занимање |
Датум и година смрти |
ПОДАЦИ О ПРЕЦИМА СТРАДАЛИМ У РАТОВИМА ТОКОМ 20. ВИЈЕКА
Р. бр. |
Име и презиме страдалог претка |
Националност и вјероисповијест |
Сродство |
Мјесто страдања |
Мјесто сахране |
Датум и година рођења и страдања (19** – 19**) |
Статус у тренутку страдања (цивил / војник / заробљеник) |
Аутор: Раде Р. Лаловић
(Текст претходно објављен у часопису Сретања бр. 9/2020, Бањалука)
ИЗВОРИ И ПРИЛОЗИ
-
Гидеон Грајф, Јасеновац Аушвиц Балкана, Београад 2018.
-
Предраг Остојић,Усташки злочин у Старом броду код Вишеграда 1942, Свет књиге, Београд 2019.
-
Раденко Мутавџић, Идентитет – од појединачног до националног http://www.odbrana.mod.gov.rs/odbrana-stari/vojni_casopisi/arhiva/VD_2017-7/69-2017-7-11-Mutavdzic.pdf
-
Предраг Лозо и Душан Павловић, Од принципа образовања о геноциду и Холокаусту до културе памћења у Републици Српској, Сваарог бр. 14/2017, Бањалука
-
Миле Медић, Завештања великог жупана Стефана Немање своме сину Светом Сави
https://www.rastko.rs/knjizevnost/umetnicka/mmedic/mmedic-zavestanja_c.html
-
др Живорад Миленовић Учење о Холокаусту као фактор неговања културе сећања и очувања националног идентитета https://scindeks-clanci.ceon.rs/data/pdf/1452-9343/2014/1452-93431408085M.pdf
-
Jan Assmann – Kulturno pamćenje, Pismo, Sjećanje i Politički identitet u ranim visokim kulturama, https://www.scribd.com
-
Нова зора бр. 64/2019, СПиКД Просвјета, Билећа
-
Српска поезија страдања и патње – Зборник радова, Приређивач Раде Р. Лаловић, Фоча 2018.
-
Аљоша Мимица, Марија Богдановић, Социолошки речник, Београд 2007.
-
Hrvatska enciklopedija Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža – on-line izdanje, www.enciklopedija.hr
-
Proleksis enciklopedija, https://proleksis.lzmk.hr
-
www.wikipedia.org
-
http://www.youtube.com/ajbalkans
-
https://mondo.ba/Info/Region/amp/a862238/Pokolj-usvojen-termin-za-ubistva-Srba-u-NDH.html
-
https://www.yadvashem.org/
-
www.jusp-donjagradina.org
-
www.jadovno.com
-
https://mzo.gov.hr/