МИЛИЦА ЛУЧИЋ: Библиотека у Љубињу има за свакога по нешто!
-
Народна библиотека Др Љубо Михић у Љубињу значајна је културна установа са традицијом дужом од пола вијека. Основана је 1965. године и од тада је саставни дио живота сваког Љубињца. У њој, поред књига, житељи овог мјеста имају прилику да уживају у бројним културним дешавањима
Упркос скромном буџету, захваљујући великом труду и вољом запослених, љубињска библиотека др Љубо Михић увијек је била на завидном нивоу.
Ова установа смјештена је у простор од 500 квадрата, а располаже фондом од 25.000 књига.
Поред своје основне дјелатности, у библиотеци се често организују изложбе слика, промоције књига, различите врсте представа, пројекција филмова и сл.
Једна је од ријетких библиотека која посједује етно собу. Ту посјетиоци могу видјети различите предмете и материјале који су се користили у херцеговачким домаћинствима и кућној радиности.
На челу ове установе, од прије непуних годину дана је млада Милица Лучић.
Професор је српског и италијанског језика, а и један је од ријетких овлашћених судских тумача за италијански језик у Херцеговини.
Како сама каже, потпуно је свјесна средине и околности у којима се нашла, као и резултата који се од ње очекују.
– Живимо у времену у коме су друштвене мреже најчешћи начин комуницирања. Без обзира на стање које сам затекла, моја је мисија покушати подићи културну свијест грађана и што више обогатити понуду библиотеке. Књиге су неопходне за развој образовања, науке и културе – каже Милица и констатује да се не чита онолико колико би требало.
– Тренутно библиотека има око 400 чланова.То су углавном основци и средњошколци. На моје велико задовољство сваким даном је и све више старије популације. Највише се траже и читају школске лектире, а тражени су класици свјетске и наше књижевности, као и новија белетристика – наводи Милица.
– Трудимо се да свако има могућност да пронађе нешто за своју душу. Библиотека има и врло модерну и опремљену читаоницу у којој се налази 50 сједећих мјеста и свакодневно је могу користити ученици, студенти, али и сви остали грађани– каже Милица и наводи да је сарадња са Општином Љубиње изузетна, а слично је и са свим осталим институцијама.
Она је веома поносна што у малом мјесту, као што је Љубиње, на културним манифестацијама постоји тренд све веће заинтересованости.
– То је најбољи стимуланс за нове изазове и организацију нових активности.
Т. Ћоровић