ЛУКА ПЕТРОВИЋ: Директори који не остваре уштеде до 15. јула – биће смијењени!
-
Инвестициона конференција, чији ће домаћин наредног мјесеца бити наш град, биће прилика да Требиње инвеститорима представи своје потенцијале, те да се уговоре конкретни пројекти који ће отворити нове капацитете и нова радна мјеста, рекао је за Радио Требиње градоначелник Лука Петровић.
Он је гостујући у емисији „Актуелно“ на таласу нашег радија истакао да се Требиње озбиљно припрема за сусрет са инвеститорима, да је у току израда својеврсне „личне карте“ свега што град жели и може да понуди, те најавио да је уз учеснике из земље и региона на конференцију већ извјестан долазак привредних делегација из Турске, Грчке и Кине.
Петровић је прецизирао да ће конференција бити организована у четири панела, од којих је први резервисан за презентацију инфраструктурних пројеката важних за град, као што су – завршетак постојеће и градња капиталне обилазнице, развој спортског дијела уз Град сунца, завршетак пливачког комплекса, градња треће компоненте водоводног система, те пројекти наводњавање Петровог и Поповог поља.
Он је додао да ће у оквиру другог панела бити презентоване требињске развојне шансе у пољопривреди, посебно у производњи органске хране и љековитог биља, тема трећег панела је туризам, гдје требињски потенцијал „није довољно искориштен“, а четврти панел биће резервисан за презентацију законодавно-правних бенефиција које Требиње може да понуди инвеститорима у реални сектор и нова радна мјеста.
„Ми смо се опредјелили да индустријску зону повећамо на неки 200 хектара, већ је у изради нацрт зонинг плана, желимо да у индустријској зони дамо ренту за нула марака свакоме ко хоће тамо да купи простор и запошљава раднике, обезбиједићемо и сву инфраструктуру која тренутно недостаје, повољне кредите. Требиње својим погодностима мора да парира другим срединама, а инвеститори желе да знају тачно које су то предности“, рекао је Петровић за Радио Требиње.
Градоначелник Петровић је истакао да се због изнуђеног кредитног задужења у свим градским установама морају увести уштеде које ће за минимално 5% смањити планиране расходе, уз обавезу да се истовремено повећају приходи за 5%.
„Прва оцјена овог стања биће након шестомјесечног обрачуна, око 15. јула. Они директори који то не буду испоштовали – неће моћи наставити свој мандат“, категоричан је Петровић – додајући да се сви директори могу у овом смислу сматрати „пробним“ док се не докажу да могу да одговоре овим обавезама.
Он је додао да и радници у Градској управи и установама града морају бити свјесни да у овим околностима нема услова за повећање плата, те да је циљ за 2017. годину – исти износ примања као и у 2016. години.
„Циљ и да се у 2018. повећају плате, али се то мора обезбиједити кроз рад свих одјељења у градској администрацији и кроз рад у установама и предузећима града, гдје треба да се остварују додатни приходи како би и плате биле веће“, нагласио је Петровић у интервјуу за Радио Требиње.
У емисији „Актуелно“ градоначелник Петровић говорио је о проведеним мјерама финансијске стабилизације, насљеђеним обавезама Града Требиња и одлуци да се овај дуг покрије кредитним задужењем, судбини новца „заробљеног“ у стечају Бобар банке, разлозима за кривичне пријаве против бившег градоначелника, задацима који стоје пред првим сарадницима градоначелника и директорима градских установа, предстојећој инвестиционој конференцији, проведним изборима у мјесним заједницама…
Разговарала Влатка Мусић / РАДИО ТРЕБИЊЕ