НАСЛОВИ

КРВ ПРОЛИСМО, БЛАГО ПОТРОШИСМО… (8) – ПРЕГОВАРАЧИ

Прошле године на Велику Госпојину навршило се 150 година од сабора у невесињском Биограду на коме је донесена одлука о дизању устанка у Херцеговини.
О значају Невесињске пушке своју ријеч рећи ће историчари, док писци и пјесници имају слободу да на свој начин обраде ову тему.

Портал Слободна Херцеговина има велику част да поводом овог значајног јубилеја објави серијал текстова из пера нашег гласовитог писца Бора Граховца.

Ријеч је о одломцима из ауторовог романа „Лукавачки кланац“ који су преточени у  шеснаест кратких прича. Граховцу је за роман  „Лукавачки кланац“ 2014. године додијељена „Златна сова“, једна од најзначајнијих књижевних награда која се додјељује у Републици Српској.

Боро Граховац је раније већ објавио серијал текстова на порталу Слободна Херцеговина под називом „Приче из каменог гнијезда“ које се могу пронаћи на овом линку.

***

ПРЕГОВОРИ

Блиједо јесење сунце, тек што је избило на врхове Бабе и обасјало врхове Бјелашнице, Слаћке греде, Некудину и својим слабим зракама пробило јутарњу маглу под којом су се скривали многобројни народни збјегови, преговарачи изађоше на Рашка брда са којих угледаше Оџачке баре и по њима расуту многобројну турску војску. У средини ордије, под кулом Љубовића назирао се мали бимбашин шатор. Као некада велике турске војсковође, бимбаша их је чекао под шатором. Селим-паша му је запријетио да не смије ићи на преговоре у Зови До, као што је прошли пут насјео на каурску варку и отишао им на ноге, већ да они морају доћи њему на ноге, на мјесто које он одреди.

– Ево нас као некада три српске војводе што су ишле под царев шатор на Косову. Да би разбио трему и неизвјесност која их очекује, нашали се Илија Стевановић.

– Да. Они су ишли код великог падишаха Мурата, а ми идемо код обичног бимбаше. Све је изашло на шиљак, и цареви и војводе, додаде Шћепан Граховац, стресајући иње са кабанице.

– Је ли ти то устресло тијело? Као на Никцу од Ровина, када је улетио под Ћуприлића шатор? То је добар биљег од јунаштва, из мисли се трже Илија Таминџија и нашали се на Шћепанов рачун.

– И да збодемо бимбашу, ништа не би учинили. Турски цар има хиљаде бимбаша. Да се можемо цара дочепати не би жалио погинути, заметну озбиљну причу Илија Стевановић.

– Ко би жалио мој брате. Да је ово царев шатор, с пјесмом би улетио у њ и просуо му дроб на серџаду, надовеза се Илија Таминџија.

– Далеко је цар од нас и ако нам кад пред очи испане зло је наше или његово. Но да ми можемо вратити народ кућама, да мирно презими ову зиму, као да би и цара распорили, врати их Шћепан у сурову стварност.

Пошто их стража прегледа и утврди да при себи немају никаквог оружја, пусти их бимбаши под шатор. Мирно сједећи на војничкој кабаници, са прекрштеним ногама и чибуком у руци, без неког увода и посебног поздрава, пошто посједаше на голу и хладну ледину, упита их бимбаша:

– Ја сам вас звао да ми кажете хоћете ли вратити рају кућама, а и ви да се вратите, па да све буде мирно као што је и било. Паше су дале свакоме слободу, немате се шта бојати. Жалбе рајине на зулуме извидјеће се, па ако буду истините, кривци ће зло проћи.

– Истините су, ти нама вјеруј царски бимбашо! Сва тројица, као по договору, повикаше у један глас.

Бимбаша их оштро погледа и ништа им не одговори. Тај моменат искористи Илија Стевановић па узе ријеч:

– Ми смо цару, царскијем људима и њиховијем наредбама покорни. Од такије људи раја је и очекивала слободу, да се врати кућама, и да је заклоне од силеџија. Она, пашо, не смије да каже све, ни оно што је било, а камоли оно што није.

На ословљавање пашо, које је Илија намјерно убацио, умјесто бимбашо, бимбаша се тихо и слатко у себи насмија, при чему му прође нека топла језа кроз озебло тијело. „Нека они мисле да сам ја паша. Можда ћу једнога дана и бити“. Задовољан помисли и пусти Илију да настави излагање.

– Раја ће се сва вратити најдаље кроз три дана, а може бити и прије. Вас те молимо да ови трећи мазар предаш мутесарифу-паши, јер смо у првијема много штошта заборавили метнути, ко људи прости и без калема, није нам ни замјерити. Заклињемо те царскијем љебом који једеш и молимо да наше жалбе предаш пашама и другијем људима од царске власти и угледа.

Пружи му савијену и у црвену пређу повезану жалбу. Бимбаша даде већ раније уговорени знак свом слуги који је значајно и одважно узе из Илијиних рука и стрпа је у лојаву и ужеглу војничку торбу.

„Горак је војнички хљеб код свакога цара,  код мог можда најгрчи. Благо вама када то не знате и боље би по вас било да то никада не сазнате“,  помисли бимбаша посматрајући младе људе који су заметнули народну душу на своја нејака плећа и који ће ускоро постати војници и командири и заложити се горчином војничког живота.

– Ми ћемо бити мирни и цару одани, само те молимо да нам ослободиш кнеза Тривка кога држиш као таоца. Замоли га Илија Таминџија.

– Је ли беса да ћете бити мирни? Из мисли се трже бимбаша.

– Јесте, честити пашо! Поново сва тројица повикаше у глас.

– Нијесам је баш паша. Стидљиво, и као да га је срамота што га тако упорно ословљавају, исправи их бимбаша.

– Ако нијеси, бићеш акобогда. Има времена, додаде Шћепан.

– Чудо да таки чоек није паша? Чуди се Илија Стевановић и прави се невјешт да се не разумије у војничке чинове.

– Ја ћу све за вас учинити, пошто видим да сте добри и лијепи људи, само да од сада будете мирни и послушни.

– Бићемо, честити пашо! Сви у глас одговорише.

– Опет ви пашо? Слатко се насмија и благо их прекори бимбаша. Посилном нареди да одмах пусти и под шатор доведе братачког кнеза Тривка Радовића.

Док су чекали Тривка, Шћепан искористи прилику да га приупита за Николу Дукичића и да покуша сазнати како иде његова мисија у Мостару.

– Да нијеси ђе доље у Мостару видио нашег коџобашу Николу?

– Што питаш за Николу? Озбиљно му постави противпитање бимбаша.

– Онако. По њему смо послали нашу прву жалбу, па не знамо шта је с њом учинио.

– Пошто се не враћа нити се јавља, плашимо се да га није паша затворио. Умијеша се Илија Стевановић, у страху да Шћепан својим пропитивањем не поквари постигнути договор.

– Јес. Затворио га је паша. На запрепаштење присутних, лукаво бимбаша одговори. Затворио га је у свој диван па по читаве дане испијају кахфу, егленишу и један другом просипају ћулахе, а мене шаљу да мирим кнезове и рају враћам кући, да не погине у планинама од студени.

– Рећемо ми Николи да паши каже коју лијепу ријеч за тебе, с олакшањем обећа му Илија Стевановић.

– Е фала ви на томе, људи. То би лијепо од вас било.

– Оћемо Бога ми! Лажно се заклеше сва тројица у један глас. Изљубише се с Тривком и кренуше назад.

 

ПИШИ ЋИРИЛИЦОМ: Текстове са портала Слободна Херцеговина, уз обавезно навођење извора и линк, могу да користе само они сајтови који користе српско писмо.
О аутору

Оставите коментар