Бердовићи – гласовита породица дубровачких Срба
-
Породица Бердовић се у Дубровник доселила после Херцеговачког устанка.
Њен први члан био је трговац Јово Бердовић (Врпоље, 1858–Дубровник, 1940), који је 1875. дошао из села Врпоља крај Требиња и настанио се у Дубровнику. Радио је као помоћник у трговинама, да би касније започео сопствени посао. У трговини која се налазила у улици Лучарици, крај Цркве Св. Влаха, трговао је на велико и на мало мануфактурном робом, свим врстама одевних предмета и тканинама.
Његов братанац Обрад Бердовић, који је био помоћник у његовој трговини, овако га је описао: Стриц Јован је на изглед био: висок, мршав, црне косе и бркова, дугих – ријетких. Бијело дуго безбојно лице; а очи црне. Увијек се подједнако одијевао: одијело тамно сиво, бијела кошуља с уњулим колетом. Обавезни тврдо инколани бијели полсини – а на глави халб цилиндер – црн, и високе ципеле црне боје. Према намјештеницима је био строг и престрог и ту строгост је добрано користио – дапаче, улијевао је више страх, него поштовање. (…) Плаховит и понешто напрасит је био. Штедишан, интелигентан и без неке велике школске спреме – феномен у рачунању, у глави, на памет. Био је врстан трговац.
Јово Бердовић наследио је почетком 20. века Мића Милишића на месту благајника православне општине, а дуги низ година, као члан њене управе, био је на разним функцијама. Тестаментом је богато обдарио Сиротињски дом на Посату (Задужбину Константиновић), Српско певачко друштво „Слогу”, Дубровачко радничко друштво, цркву и друге установе, чиме је заслужио назив великог добротвора. Од 1902. године био је ожењен Марицом рођ. Божић, кћерком познатог дубровачког занатлије (бојадисара тканина) Михајла Божића, с којом је имао три кћерке (Милку, Невенку и Радојку) и сина Владимира. Породична гробница Бердовића из 1940. године, постављена уз гробницу браће Бошковић, дело је познатог архитекте Николе Добровића из његове дубровачке фазе.
Поред Јова Бердовића, у Дубровнику је живео и његов брат Петар Бердовић (Врпоље, 1871–Дубровник, 1951), који је у младим данима отишао у Америку (Монтана) и тамо зарадио почетни капитал тргујући прехрамбеним производима. Када се око 1900. вратио у Дубровник, у Улици од пуча отворио је самосталну трговину прехрамбеним и деликатесним производима. Учествовао је у многим заједничким подухватима и приватне и јавне природе. Имао је једну кћерку, проф. Смиљану Бердовић, чијом је смрћу изумрла ова линија породице.
Према опису Обрада Бердовића био је: карактеран, интелигентан – динамичан и мудар, свакоме би у невољи помогао и на добро упутио. Понешто строг; али критичан, несебичан, дарежљив, присан, разборит, а лијепо је умио причати приче. Обојица браће Бердовића наставили су уобичајену праксу помагања родбине из свога завичаја, па су тако као шегрте у своје трговине и на школовање довели петорицу својих братанаца и рођака (Обрада, Сава, Луку, Благоја и Тома), од којих су се неки после школовања вратили у родно место, неки су се иселили у друге градове, а неки су остали у Дубровнику.
Међу њима је био трговац Обрад Бердовић (Врпоље, 1892– Дубровник, 1984), чији директни потомци и данас живе у Дубровнику и који је у књижици својих сећања Минуло доба (Дубровник, 1979) описао не само своје стричеве, већ и трговачку атмосферу у Дубровнику с почетка 20. века.
Јовов син др Владимир Бердовић (Дубровник, 1906–Загреб, 1980) сигурно је најпознатији члан ове породице. Овај правник, композитор и диригент рођен је у Дубровнику, где је стекао ниже образовање и матурирао 1924. године, после чега је дипломирао право на Правном факултету у Загребу, где је 1929. године и докторирао. После повратка у Дубровник, у сарадњи с другим адвокатима и самостално бавио се адвокатуром до 1944. године и објављивао у стручним часописима. Од малена је показивао интересовање за музику, коју је учио приватно у Дубровнику и Загребу, и то клавир, виолончело, композицију и дириговање. Од 1924. био је стални члан Дубровачке филхармоније (данас Дубровачки симфонијски оркестар) и Дубровачког гудачког квартета, а краће време свирао је и у Сарајевској филхармонији.
До 1941. године водио је Српско певачко друштво „Слога” у Дубровнику, а после Другог светског рата дуги низ година водио је хор православне Цркве Св. Благовештења, који је често изводио и његове композиције. Од 1944. радио је као хонорарни наставник при дубровачкој музичкој школи, у периоду 1945–1952. био је музички уредник на Радио Дубровнику, а писао је и музичке критике за бројне новине.
Од самог оснивања Дубровачких летњих игара дао је знатан допринос њиховом развоју, а од 1954. до 1963. године био је уредник њиховог музичког програма. Најзапаженији успех и признања постигао је као водитељ и диригент мешовитог хора Радио Дубровника, који је водио пуних 25 година.
Као композитор опробао се у свим музичким врстама, а према суду критике највиши домет остварио је у хорској музици. Од 1939. до 1972. за свој композиторски и диригентски рад примио је укупно 35 награда и разних признања, а многе композиције су му откупљене и објављене у разним збиркама. Био је интелектуалац велике ерудиције и изузетног ентузијазма, а донацијом наследника његова рукописна оставштина се од 2010. године налази у Државном архиву у Дубровнику.
Иван Виђен
Извор: Култура Срба у Дубровнику 1790–2010, стране 202 – 204.
Pingback: Бердовићи – гласовита породица дубровачких Срба