ЗОВ КОРИЈЕНА: У завичају крштење на Преображење
-
Завичајем не зовемо само место где смо рођени. Завичајем зовемо и крај где су наше деде и прадеде честито живели и стварали, где су своје животне корене дубоко пустили.
Тај корен увек остаје ту где је, али његови пелцери, изданци знају да игром живота крену и да се дену и у нека друга места света. Некад ближе, некад даље. Како кад и како ко. Како год да је, битно је увек знати за свој крај, свој завичај. И не само знати, него у њега одлазити и тај корен из ког смо и ми никли заливати, од заборава сачувати. Баш такве кораке сазнања и поштовања родне груде својих предака имају Никола и Ана Самарџија из Накова. Они су у Републици Српској, у селу Медна (oпштина Мркоњић град), на Преображење Господње у цркви Рођења Пресвете Богородице, крстили своје синове Лазара и Душана. Кад нешто срцем и душом желиш, раздаљина није препрека.
– Још док се нисам оженио и још док се Ана и ја нисмо остварили као родитељи, имао сам жељу да једног дана моја деца буду крштена овде, у Медној, родном селу мог оца Ранка. Богу хвала та ми се жеља данас на Преображење и остварила. И сам сам још од малих ногу у прелепу Богородичину цркву одлазио. Такође, овим богоугодним чином крштења наших синова, желео сам да родбину скупим на једном месту. Медна је у мени заживела од оног трена када ме отац Ранко као трогодишњака довео.
За Медну ме веже и нова породична кућа коју су отац и стричеви направили баби и деди за њиховог живота. Ту су и гробови последња четири колена Самарџија о којима знам из прича живих рођака. Некада ми се деси да сањам бабу и деду и тог истог дана седнем у кола и одем у Медну да им на гробу запалим им свећу и вратим се у Наково – казује поносни Никола након крштења својих синова.
Своју срећу и понос због крштења синова са нама је поделила и Ана Самарџија, Лазарова и Душанова мајка. Напоменула је да јој је прелеп осећај јер су њени и Николини малишани крштени на земљи својих предака
– Прелеп доживљај. Носим лепе утиске када смо раније посећивали и цркву и манастир, да нам деца буду ту крштена и да буду поносна да то кажу кад порасту. Да то буде њихова спона са прецима. Надам се да ће и у том духу и сами даље кроз живот да иду. Моје одрастање такође везујем за Републику Српку. Често сам као девојчица одлазила у околину Бања Луке где су из Дабра, код Санског Моста, били избегли рођаци са мајчине стране. Мудринићи,фамилија са очеве стране, су из Буковице код Цазина. Чувати традицију и обичаје у овом модерном времену лакше је речима него делом. Не само да је лакше, него се најчешће на томе и завршава. Само у причама како је некада било. Ипак, увек има неко ко је другачији од многих – казује нам Ана.
Брачни пар Самарџија није имао дилему у избору кума. Драган Огњеновић, рођени Бишћанин, је Лазаров и Душанов крштени кум. Самрџије су се и на пољу кумства држали српске традиције где је кум појам поштовања. Не каже се за џабе „Бог на небу, кум на земљи“. Прича кумства им је испреплетена. Драгану и Љубици Огњеновић венчани кумови
били су Николини родитељи Данијела и Ранко. Никола је крстио мале Огњеновиће – Слободана и Наташу. Планирају да ланац кумства новим карикама надовезују.
Татјана Рађеновић / СРПСКО КОЛО