Након 46 година рестаурација споменика погинулим партизанима на Тјентишту
-
Након 46 година почела је рестаурација споменика на Тјентишту посвећеног борцима чувене битке на Сутјесци током народно-ослободилачке борбе у Другом свјетском рату.
Фочански ватрогасци почели су да припремају споменик за чишћење, а средства за рестаурацију ће обезбиједити Влада Републике Српске.
– Захваљујемо се начелнику општине Фоча Радиславу Машићу на разумијевању те уступању ватрогасаца и опреме без надокнаде – кажу из Националног парка Сутјеска.
Долина хероја је меморијални споменик посвећен бици на Сутјесци која се одиграла 1943. године. Споменик погинулим борцима је рад кипара Миодрага Живковића.
Испред споменика је спомен костурница у којој је сахрањен 3.301 борац. Споменик висине 19 метара се састоји од двије камене громаде од бијелог цемента.
Како каже аутор, ове громаде симбол су суровог простора на којем се одиграла битка, остављајући иза себе дубоке кањоне ријека и тежећи ка сњежним врховима планина ка излазу у побједу.
Краци на споменику симболишу тај продор, а простор између је симболика слободног простора унутар јединица које су са собом спасавале рањенике и немоћне.
Кроз простор између двије громаде настављају се степенице до високог амфитеатралног облика све до мермерних трака на којима су исписана имена 16 ударних бригада, име центалне болнице и Врховног штаба.
Са доње стране споменика је спомен костурница у којој је сахрањен 3.301 борац од 7.860 погинулих у току Пете непријатељске офанзиве..
Наредне године обиљежава се 75 година од Битке на Сутјесци, а до тад би споменик у НП Сутјеска требао добити нови сјај, преноси Клиx.ба.
НП Сутјеска ускоро ће добити жичару и скијалиште те нове виле, ресторане, путеве, саобраћајне знакове и путоказе.
Иако је успостављање система самоодрживости парка захтјеван процес, НП Сутјеска почео је позитивно пословати, а у наредном периоду надлежни планирају унаприједити и дуго запостављени зимски туризам.
Извор: Блиц.рс
Има ту доста и зацементираних фалсифаката и обмана, нажалост.
Кад је реч о туризму, летос сам прошао тим дивним пределима, али нисам потрошио ни динар нигде, иако сам хтео: динаре не примају, а у еврима су ми после Требиња, биле остале само јако крупне новчанице које нико нема да размени. Размислите о томе!
А хтео сам и да свратим, и да купим дивље плодове од деце успут, и тако им помогнем, али – залуду.
Тек у Вишеграду сам опет трошио у ресторану и посластичарници, али, тамо примају динаре, а и лакше је са сваким новцем, постоје и мењачнице.
Прошао сам путем тамо и изненадио се како добро и очувано споменик изгледа. Нисам се зауставио, можда има оштећења која се виде изблиза.