БЛАГОВИЈЕСТИ НА КАЛЕМЕГДАНУ: Обиљежена 81. годишњица од смрти Јована Дучића (ФОТО)
-
На Благовијести, у недјељу, 7. априла 2024. године, Удружење Требињаца је обиљежило 81 годину од упокојења Јована Дучића, великог пјесника, дипломате и патриоте.
Требињци и њихови пријатељи су се једанaесту годину у низу окупили на Калемегдану испред бисте „најпоетичнијег пера српске књижевности“.
Предсједник Удружења Жарко Ј. Ратковић је поздравио окупљене, а своју бесједу је усмјерио на Дучићево размишљање о пријатељству, како је рекао, друштвеној категорији која је у озбиљној кризи.
– По Дучићу, пријатељи су обично људи „слични по знању, увјерењу, моралу, али и по положају и угледу. У стварима пријатељства пресуднији је укус, неголи новац и ученост, и не треба пријатеља цијенити по правди него по срцу.“
Ратковић је истакао да је Дучић посматрао дубље од других, па је тако закључио да човјек у пријатељство улази понајвише из досаде и страха, као и да човјек тражи пријатеље цијелог живота без доброг плана и начина. што је често узрок многих несрећа – јер су лажни пријатељи гори од сваког непријатеља.
– Дучић сматра да пријатељство има своје строге и апсолутне законе, зато што су засновани на снази крви, колико и на сили увјерења – рекао је Ратковић и додао да Дучић позива појединца да преиспита своја пријатељства и да ће доћи до закључка да свако пријатељство је засновано на заједници идеја, осјећања или интереса.
– Присјетимо се и Дучићеве мисли из Блага цара Радована „право пријатељство не може оборити ни страх, ни користољубље, јер право пријатељство умире с човјеком, а прави човјек умире за пријатељство“ – рекао је Ратковић закљујући своју бесједу поруком коју је чуо од свог комшије.
– Пријатељ је онај који зна све о теби, а још увијек те цијени.
Бесједу о Дучићу казивао је академик Милован Р. Пецељ који је подсјетио да су на Благовијести прије 81 годину звона цркве Светог Саве у Гери објавила су да је склопио очи, последњи потомак српског књижевног племства прве половине 20. века и последњи из нараштаја славног Мостарског песништва, кнез од песника Јован Дучић (1874-1943).
– Три године касније манастирска звона храма Светог Саве су у Либертвилу објавила пренос његовог тела из Гери, у манастир Св. Саве у Либертвилу, где је почивало до октобра 2000. године, када су звона Саборног храма Светог Преображења Господњег у Требињу објавила пренос његовог тијела на брдо Црквина, повише Требиња, по његовој жељи. И Свeти Сава је умро у туђини па је пренијет у своју Хумску земљу – Херцеговину, у своју цркву синовца му краља Владислава – Милешеву. Ето, судбина Дучићева наличи на судбину Светог Саве – рекао је Пецељ истакавши да је Дучић имао три отаџбине.
– Као пјеснику свијет му је био отаџбина, као родољубу Србија, а као човјеку Херцеговина. Херцеговина га је родила, Србија духом запојила, а свијет га је очарао у младости, а разочарао у старости.
Пецељ је истакао да је његов пријатељ пјесник Рајко Петров Ного био „Дучићевац“ у правом слислу речи. То доказује и његов запис „Ако је, Петар Петровић Његош епска, а јесте – Дучић је наша лирска парадигма”.
– Ного је један од ријетких који су Дучићев прах подигли са америчког тла и дочекао га 2000. године на Црквини. У Либертвилу је био свједок отварања, једног, другог и на крају трећег ковчега у коме је било очувано пјесниково тијело. Неко ко је имао толико жена није могао бити светац, али без њих не би оставио такву поезију. Сам Дучић је сматрао да у лирици ништа није добро ако није савршено. За Дучића – „Лирика је највећи степен метафизике”.
Пецељ се у својој бесједи осврнуо на дипломатску каријеру првог амбасадора Краљевине Југоиславије
– Као дипломата представљао је своју земљу Краљевине Србију и Југославију 31 годину, од тога половину времена као шеф дипломатске мисије. Дучић је као дипломата прокрстарио четири континента и девет држава. Неслагање са политиком Стојадиновића био је разлог због кога је Дучић био уклоњен из Рима и потом послат у Букурешт, где је на Бадњи дан 1939. године постао први амбасадор Краљевине Југославије.
На крају свог излагања Пецељ се осврнуо и на однос Дучића и Шантића, чије бисте на Каламегдану стоје једна наспрам друге.
– Шантићево витештво је народско, Дучићево је европско и мисаоно. Дучић, Шантић и Светозар Ћоровић су од Мостара направили престоницу културе. До последњег дана остали су најближи пријатељи.
Закључујући бесједу Пецељ је истакао да је Дучић је најзначајнији пјесник српског модернизма и ненадмашни лиричар златног доба српске књижевности
– Највећи је филозоф међу пјесницима и највећи пјесник међу филозофима Био је по многима најзначајнија личност српске књижевности у првој половини 20. вијека.
Жарко Ј. Ратковић је окупљене подсјетио да се у вријеме одржавања овог скупа на платоу испред Цркве Светог Марка прикупљају потписи за петицију о усвајању резолуције о геноциду над српским народом у Независној Држави Хрватској. Тим поводом је казивао стихове Дучићеве пјесме „Сину тисућљетне културе“.
Цвијеће испред споменика Јована Дучића положили су Мира Ђерисило и Дејан Правица, док су цвијеће испред споменика Алексе Шантића положили Весна Вуковић, Радојка Боро и Неђо Максимовић.
Међу поштоваоцима Дучићевог лика и дјела била је и делегација Завичајног удружења Херцеговаца из Суботице предвођена Зораном Сарићем.
Текст: Трифко Ћоровић
Фотографије: Вук Ратковић и Трифко Ћоровић
Pingback: БЛАГОВИЈЕСТИ НА КАЛЕМЕГДАНУ: Обиљежена 81. годишњица од смрти Јована Дучића