САОПШТЕЊЕ ЗАДУЖБИНЕ „ПЕТАР МАНДИЋ“: Да ли сматрате да би Никола Тесла желео да данас буде представљен свету као што је то учињено на Serbian Fashion Day у Паризу?
-
Поводом модне манифестације под називом Serbian Fashion Day, ауторке Весне Југовић, одржане у Паризу средином новембра ове године, на којој су ревијално представљене модне креације инспирисане ликом и делом Николе Тесле састављене од стране четири аутора: Бате Спасојевића, Младена Миливојевића Барона, Дејана Милосављевића и Јелене Мандић, Управни одбор Задужбине „Петар Мандић“, установе која негује сећање на Теслине претке, издаo je саопштење за јавност
Изражавамо своје дубоко неслагање са крајње непримереним начином на који је у једној од више десетина модних креација представљен Никола Тесла. Алузија тог једног перформанса, на коме је Тесла приказан на начин који не пристоји највећем српском генију и проналазачу јер имплицитно шаље крајње дегутантну поруку, јесте таква да сваком искреном поштоваоцу Теслиног дела ствара непријатан осећај.
Разумемо да у свету уметности, по природи ствари, постоје одређене слободе, но једнако подсећамо да је слобода истинита и аутентична једино уколико поштује достојанство и духовни интегритет сваке личности, у овом случају једне која је изразито важна за српски народ и коју треба свету представити на прави начин. Ментални егзибиционизми, у којима се Теслин лик користи на крајње непримерен начин, не приличе српском народу, нити месту на коме је манифестација одржана (Резиденција амбасадорке Републике Србије у Паризу).
На крају, постављамо сасвим отворено питање модном креатору спорног перформанса (будући да не знамо ко је од четири наведена аутор те „креације“): Да ли сматрате да би Никола Тесла желео да данас буде представљен свету на овакав начин? Запитајмо се, уосталом, како би Тесла, као човек који је током целог свог проналазачког периода неговао крајње елегантан приступ облачењу и појави у америчкој јавности, реаговао на ову врсту постмодернистичког егзибиционизма, да се којим случајем нашао у публици?
Дубоко верујући у искрене и добре намере аутора те специфичне креације (не знамо ко је он нити нам је циљ да упиремо прстом у било кога), молимо овом приликом да у слободе модних креација буде уткана и свест о дугорочним последицама упркос тренутној или краткорочној вредности уметничких провокација. Надамо се, притом, да је цео овај немили догађај само резултат непромишљености и у том смислу позивамо креатора спорне креације да свој уметнички таленат убудуће користи у складу са горе изнетим критичким, али крајње добронамерним запажањима.
У име Управног одбора Задужбине,
Владимир Обућина, управитељ
У Београду, 18. 11. 2023.