АМФИТЕАТАР ЖИВОТА: Међу алејама бесмртних Срба (ФОТО)
“ Гробови су вечне жизни двери,
кроз њих мора свак` смртни да прође,
благо оном ко у чистој вери,
из овога у нов живот пође!“
Још је Јован Дучић у стиху закукао над горким српским плодовима – „И сад су нам гробља већа од градова“. Данас је и горе, наши „небески градови“ се пуне и множе, а ови живи, земаљски празне и убијају. Има ли нам пара у несрећи у свијету?!
Највећи српски град под земљом је Јасеновац, а Доња Градина његов „најнасељенији“ кварт; нека ми опросте мртви на овим поређењима, али горе од тога је све то заборавити. Озбиљне процјене стручних који не манипулишу политичким игрицама, кажу да је ту и више од милион душа. То је престоница мртвих Срба.
Други највећи град уснулих у Господу је усред Београда. У велеграду други велеград. Београдско Ново гробље примило је прах око 700 000 тијела.
Прича о умрлим није нешто што треба избјегавати, сматрати мрачним, напротив. Латинска максима на којој се заснива један озбиљан дио медицине каже – „На мртвима уче живи.“ Заиста је тако. Без знања од мртвих сама медицина не би могла понудити много.
Наши уснули преци и данас нас могу подучити о нама самима, испричати нам чак нашу будућност, упозорити нас на пријетње које надолазе. Јер они и ми смо једно, у нама је њихова непрекинута генетска нит – кроз њу они и даље живе у нама. А гробови и повијест прошлих живота су само трагови искуства у времену, који нам служе да бисмо научили старе грешке, које се обично понављају.
Тиме вођени, дакле да кроз њихове ( и наше) прошле животе и ми данас учимо и боље искористимо овај свој дио времена, кренули смо у посјету Новом гробљу у Београду. Ни ледена киша и оловно небо нису обесхрабрили једну симпатичну групу предвођену и ослоњену на сигурне руке са добро исплетеном информативном мрежом госпође Тамаре Огњевић.
Ново гробље у Београду, по одлуци тадашњег предсједника београдске општине др Владана Ђорђевића, измјештено је са Ташмајдана на један оцједити бријег, лијепо осунчан, на периферији тадашњег Београда. Иначе, Ташмајдан је древно београдско гробље, српско, касније и турско. По предању баш ту је Арнаутин Синан заложио ломачу за Светог Саву Српског.
А Владан Ђорђевић је једна велика и врло успјешна прича. Био је по професији љекар, први српски хирург! Иначе он је по поријеклу српски Цинцарин или како та стара заједница себе зове Арман. Цинцари су балкански крипто-народ тј. народ који се намјерно, врло успјешно уградио у постојеће националне државе Балкана и кроз високе положаје у њима кључно утицао на њихове судбине и изборе. Тај процес цинцарске добровољене асимилације кренуо је са пропашћу њихове непризнате кнежевине крајем 18.в. на простору данашње сјеверне Албаније.
Српску савремену историју су креирали, а и данас на њу врло утичу Армани, Цинцари. Свакако они су и искрени Срби.
Др Владан Ђорђевић на свом земљишту, које поклања Београду, 1886.г. заснива планску, уређену површину за укоп грађана престонице.
Данас је то београдска знаменитост за себе; највећа збирка скулпторских дјела на отвореном, галерија националне погребне умјетности, српски мали Пантеон у коме почивају бројни знаменити и народносно заслужни Срби.
Београдско Ново гробље препознато је и као културно добро Европе, па је од скоро уврштено и на туристичку стазу гробаља Европе која чувају дух времена и културни биљег једног народа.
Независно од групе, посебно сам се занимао за знамените Херцеговце који почивају овдје. Посјетио сам гробове двојице великих и заслужних, а именом једног сам био дарован љепотом случајности.
И да, сваки прави Београђанин, који се не задовољава просјечним укусима, обавезно ће вам препоручити да када пожелите пријатан мир и релаксирајућу тишине, на примјер за читање по лијепом дану испод дрвета, то нађете у сјеновитим алејама Новог гробља окружени скулптурама, херојима, великим животним причама, цијелом епопејом и драмом једног народа.
Ново гробље у Београду није капија у Хад – то је велики амфитеатар живота у коме најбољи и дјелима провјерени преци приповједају о нама. Ако их будемо чули можда и ми дочекамо да нам градови живих буду већи од гробнијех поља. Дај Боже!
Аутор: Горан Лучић
Извор: Слободна Херцеговина
Занимљиво. Имам код себе псалтир Душана Благоја, нађен на београдској пијаци. Добио је кад је завршио битољску богословију. Тако пише у посвети.