• О НАМА
  • МАРКЕТИНГ
  • КОНТАКТ
  • АРХИВА СТАРОГ САЈТА
  • УСЛОВИ КОРИШЋЕЊА
facebook
twitter
youtube
google_plus
email
  • АКТУЕЛНО
  • УДРУЖЕЊА
    • КЛУБ ГАЧАНА
    • УДРУЖЕЊЕ ТРЕБИЊАЦА
    • „ХЕРЦЕГОВИНА” ЗРЕЊАНИН
    • Билећани
  • ДОГАЂАЈИ
    • КАЛЕНДАР
  • ЛИЧНОСТИ
  • МАГАЗИН
    • СЦЕНА
    • РИЗНИЦА
    • ЖИВОТ ПЛУС
    • СХ ФОТО
  • СПОРТ
  • АКЦИЈЕ
    • ПОДИГНИМО ПРЕБИЛОВЦЕ
  • КОЛУМНЕ
    • БИЛЕЋКА ТРИЛОГИЈА
    • ОБИЧАЈИ И ВЕРОВАЊА
    • ОНИМА ШТО ПЛАЧУ
    • ХЕРЦЕГОВАЦ У БЕОГРАДУ
  • СХ ФОТО
  • БИЛЕЋКА ТРИЛОГИЈА
НАСЛОВИ
ЧЕШКИ ПИСЦИ О ДУБРОВНИКУ
Заборављени јунак српске историје: Стриц Милеве Марић рањен у Невесињском устанку
ОДРЖАНО 18. СИЈЕЛО – У Вршац се долази из љубави према Херцеговини (ФОТО)
КРВ ПРОЛИСМО, БЛАГО ПОТРОШИСМО… (10) – Зима
Повратак завичају кроз стих – „Огњиште“ Митра С. Марковића
ЦИЈЕЛО БАРАЈЕВО УЗ СВОГ ДОКТОРА – Селмедину Фетахију уручена Повеља „Милисав Чамџија“ (ВИДЕО)
ТРЕНИНГ ВАЖНИЈИ ОД ИЗЛАЗАКА: Наташа Наранчић, МВП одбојкашког Купа БиХ, блиста у дресу Гацка
СКРОМНОСТ КАО ЗАВЈЕТ: Животна прича Неђељка Магазина (1950 – 2025)
ВРШАЦ, 14. ЈУН 2025. ГОДИНЕ: Како до карата за 18. Херцеговачко сијело?
МОСТАРСКО ВЕЧЕ У БЕОГРАДУ: Снага није у квантитету, него у континуитету…

ТРЕБИЊКА САНДРА ДЕДИЈЕР, ДОКТОР НАУКА У НОВОМ САДУ: Радује ме кад ми студенти постану колеге!

Posted On 22. 10. 2017.
By : Слободна Херцеговина
Comment: 0
  • Када је прије 17 година из Требиња кретала на студије у Нови Сад, Сандра Дедијер није ни слутила да ће Факултет техничких наука постати адреса на којој ће градити будућност.

Спремна на сате учења и одрицања током пет година интегрисаних мастер студија, датих у року, иако звучи као филмска прича, неко је препознао и вредновао. Од бруцоша до доктора техничких наука на Департману за Графичко инжењерство и дизајн, Сандра је данас доцент на свом одсјеку, а наставу држи на три предмета.

Како каже, кад је уписивала факултет, радило се о изузетно младом и Департману у развоју. Профил те струке, објашњава, крајем деведестих година постојао је једино у Загребу, због чега се јавила потреба на територији Србије и БИХ за таквом професијом.

„Са Факултета техничких наука дошли су на идеју да оснују такав Департман. Професор Драгољуб Новаковић, данас шеф Департмана и катедре за Графичко инжењерство и дизајн, био је један од кључних особа за развој овог одсјека. Практично га је подигао на ноге у сарадњи са колегама и тадашњим деканом, и уз подршку цјелокупне институције. Департман се брзо развијао и данас представља један од водећих у региону у тој области. Добро је опремљен лабораторијама. Студентима су омогућене практичне вјежбе и врхунска настава. Из сопственог искуства, прво као студент, а потом и са друге стране катедре, учествовала сам у његовом развоју заједно са осталим колегама, на шта сам, искрено, веома поносна“.

Департман за Графичко инжењерство и дизајн, на којем је данас запослена, основан је 1999. године. Сандра је студије уписала 2000. године, као друга генерација тог одсјека. Дипломирала је 2006. године и на том Департману остала да ради као наставни кадар.

Иако је све вријеме студирања имала просјек 9.7. и била међу најбољим студентима своје генерације, када јој је понуђено да остане као асистент, признаје, била je изненађена.

„Изненадила сам се јер нисам вјеровала да нешто такво може да се деси. Али мото нашег Департмана је да се запошљавају људи по заслугама, а не по другим критеријима. Као неко ко је из Требиња студирао у Новом Саду, нисам имала никаквих веза нити познанстава. Све сам остварила на основу свог знања и труда. Имала сам срећу да наиђем на такву институцију гдје се квалитет препознаје и гдје су људи спремни да тај квалитет, рад и труд награде. Зато се и нисам двоумила када су ми указани прилика и повјерење. Представљало је изазов и била је то дефинитивно прилика која се не пропушта!“

Сандра каже да изузев свом залагању, много дугује и професору Драгољубу Новаковићу.

„Он је увијек имао добру филозофију. Хтио је да они који ће га наслиједити и у чијим рукама ће оставити то што је изградио, буду управо кадрови који потичу са тог факултета, који су завршили и прошли читав едукативни процес на самом Департману. Његова идеја увијек је била да људе који вриједе и желе да раде, а притом су заинтересовани и за научно – истраживачки рад, задржи на факултету. Да најбољи наставе ту традицију и стварају будуће, још боље кадрове“.

Од, првобитно студента демонстратора, потом шестогодишњег искуства асистента, те од 2012. године када је докторирала, доцента на Департману, ова тридесет педогодишњакиња објавила је и неколико научних радова, уџбеник, те практикуме за наставу. Рецензент је у часописима „Journal of imaging science and technology“, „Journal of Graphic engineering and design“ и „Зборник радова Факултета техничких наука“. Активно учествује у промоцији науке на манифестацији „Ноћ истраживача“ (2013. и 2015.), те Фестивалу науке (од 2013. до 2017.) у оквиру новосадског Универзитета. Задужена је и за промоцију Департмана кроз радионице намијењене будућим студентима.

Бављење научно-истраживачким радом за Сандру је прилично инспиративно. Међутим, како тврди, рад са студентима и даље представља најљепшу страну позива.

„Ту сам се истински пронашла и то је разлог због кога сам ту гдје сам. Волим да радим с младима, преносим знање, а спознаја да сам допринијела нечијем развоју тешко да може да се мјери са нечим другим. Увијек ме обрадује када неко од мојих студената постане мој колега“.

Факултет на који је закорачила, са још нејасним амбицијама једног бруцоша, омогућио јој је стручно усавршавање и ван Новог Сада. Од Хрватске, Словеније, Чешке, Пољске, Бугарске, Румуније, Словачке до Њемачке, земљама са којима Департман његује изузетну сарадњу. Редовно са студентима и колегама учествује и на многим међународним конференцијама и пројектима, међу којима је незаобилазан највећи Сајам графичке индустрије на територији Европе, ДРУПА у Дизелдорфу.

Сандра се радо одазвала позиву да и у Требињу, родном граду, представи новосадски Универзитет, у оквиру научне конференције „ИРМЕС 2017.“ одржане почетком септембра на Факултету за производњу и менаџмент. Говорећи на тему „Употреба модерних информативних технологија у едукативном процесу графичких инжењера и дизајнера“, ова успјешна Требињка појаснила је колико је образовни процес неопходно обогатити модерним технологијама.

„Рад представља сегмент истраживања који са колегама више година развијамо и проводимо на Департману за Графичко инжењерство и дизајн. Акценат је на увођењу модерних технологија у образовни систем, моделима који су одавно заступљени у свијету и на нашем факултету. Покушали смо да објаснимо да је без савремене информационе технологије више немогуће учити будуће нараштаје“, истиче ова професорица са деценијом стажа, а самим тим и више него јасном перцепцијом како студентима приближити материју.

И премда је Сандрин труд препознат, остаје питање колико се данас вреднује научни рад? Њено мишљење је да још увијек није на завидном нивоу, али полако добија на значају.

„Морамо бити свјесни гдје живимо. Иако се посљедњих година прилично ради на популаризацији науке у Србији и препознају њене вриједности, још све иде спорије него што би требало. Ипак, без обзира на такво стање немам намјеру да се отиснем у иностранство. Волим Србију и генерално ове наше просторе. Никад не реци никад, али за сада сам задовољна и остајем овдје!“

Награда за допринос настави

Сандри Дедијер, 2013. године додијељена је награда „Момо Новковић“ за изузетан рад у настави и едукацији студената. Ријеч је о признању које се сваке године додјељује на Факултету техничких наука у Новом Саду, потакнутом на основу независне анкете завршних студената на територији Србије. Попуњавајући упитник приликом преузимања дипломе, одговора се и на питање: који од асистената је највише утицао на њихов будући живот? Те године Сандра је имала највећи број гласова. Мало прије уручења награде изабрана је за доцента. Иначе, Момо Новаковић био је асистент на ФТН-у, на Департману за математику. Када је трагично настрадао на пословном путу, њему у част, основана је Фондација из које се награђују талентовани студенти и запослени на факултету, за допринос у раду са студентима.

За џепарац на Егзит

Као редован и студент са високим просјеком оцјена, Сандра је имала двије стипендије. Једну из Републике Српске, за студенте који студирају оно чега нема на територији РС, а другу од Министарства науке и просвјете Србије, на основу просјека. Иако на буџету, све вријеме студирања провела је у познатом новосадском студентском дому „Слободан Бајић“. Истиче да није ријеч о најелитнијем, али јесте о њој најдражем дому. Да јој је, како тврди, то најбољи период живота, говори податак да је као студент са изузетним квалификацијама, одбила понуду да пређе у дом боље категорије. Уз стипендије, три године заредом радила је и на Егзиту. Каже, џепарац је то за који је вриједило помучити се!

Нови Сад други дом

Осим у мом Требињу, имам пријатеље и у Новом Саду међу колегама и ван факултета. Често проводимо вријеме у шетњама по Фрушкој Гори. Та врста „алпинизма“ моја је духовна релаксација. Петроварадинска тврђава, биоскоп, позориште, књиге, спорт, једноставан живот и пријатељи, чине да се у Новом Саду осјећам као своја на своме. Упоредо, константно сам у прилици да се стручно усавршавам, што је јако важно у мом послу. И још нешто, мени изузетно важно и што ме радује, је све већи број Требињаца који се уписују на ФТН. Нови Сад постаје популаран и као студенстки град. Радујем се мојим суграђанима, али за оцјену нема протекције!

Маја Бегенишић/Глас Требиња



Погледајте сличне вести:



  • Када-„дођош“-из-Републике-Српске-упише-факултет-у-Новом-Саду-1-768×510
    "ДОЂОШ" У НОВОМ САДУ: Кад Херцеговки кажу да је из "Босне"
  • 20171023_190003 (1)
    ЦРВЕНИ КРСТ ТРЕБИЊЕ УГОСТИО КОЛЕГЕ ИЗ БЕОГРАДА: Хуманост не познаје границе!
  • bodiroga-orden
    ДЕЈАН БОДИРОГА ОДЛИКОВАН ОРДЕНОМ ЧАСТИ СА ЗЛАТНИМ ЗРАЦИМА: Радује ме што је Српска слободна
  • 23769-sandrasvorcan11
    Сандра Сворцан: Заљубљена сам у нови живот!
  • sandra-divljan-direkt-1
    МЛАДА СЛИКАРКА САНДРА ДИВЉАН ИЗ ГАЦКА: Уз помоћ киста најлакше дочарам Херцеговину
  • DSC_0734
    МИЛОВАН ПЕЦЕЉ: Јевто Дедијер не само да је волио Херцеговину, него ју је уздуж и попријеко препјешачио
  • jevto
    БЕОГРАД, 19. МАРТ 2018. ГОДИНЕ: "Јевто Дедијер и Херцеговина" - промоција књиге др Милована Пецеља
  • Јевто_Дедијер
    Проф. др Милован Р. Пецељ: МЕМЕНТО ЈЕВТО ДЕДИЈЕР
  • 0859db6d186bbe0f8428bae7f640aac7_XL
    ДОКТОР ЛАКЕ РУКЕ И БЛАГЕ РИЈЕЧИ
  • screen-23.55.4726.01.2019
    Доктор Бабић медицински феномен из Требиња
ПИШИ ЋИРИЛИЦОМ: Текстове са портала Слободна Херцеговина, уз обавезно навођење извора и линк, могу да користе само они сајтови који користе српско писмо.
О аутору
  • google-share
Previous Story

ГОДИНУ ДАНА ОД ЗАВРШЕТКА ЧИКАШКОГ ПРОЦЕСА: Не дај Боже да те Црвени крст храни, а Саво Штрбац брани!

Next Story

ВЛАДИКА ГРИГОРИЈЕ: Слово о Херцеговини

Оставите коментар Одустани од одговора

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

RECENT

POPULAR

COMMENTS

ЧЕШКИ ПИСЦИ О ДУБРОВНИКУ

Posted On 18. 06. 2025.

Заборављени јунак српске историје: Стриц Милеве Марић рањен у Невесињском устанку

Posted On 18. 06. 2025.

ОДРЖАНО 18. СИЈЕЛО – У Вршац се долази из љубави према Херцеговини (ФОТО)

Posted On 16. 06. 2025.

Списак презимена покатоличених српских породица у Херцеговини

Posted On 06. 11. 2018.

ИСТОРИЈА О КОЈОЈ СЕ ЋУТАЛО: Друго лице "народних хероја"

Posted On 25. 10. 2016.

Кикс бенд - најпопуларнији бенд у Херцеговини (ВИДЕО)

Posted On 23. 11. 2015.

[…] Остатак фотографија мо...

Posted On 16. 06. 2025.

[…] Извор: Слободна Херцеговина...

Posted On 15. 06. 2025.

[…] Преузето са:...

Posted On 14. 06. 2025.

banner

СОЦИЈАЛНЕ МРЕЖЕ

0 Fans
Ауторска права © Слободна Херцеговина, 2013. Сва права су задржана.
 

Loading Comments...