На Велику Сриjеду, по наговору проте Стевана Петровића, митрополит Петар одлази из Сараjева у манастир Свете Троjице код Пљеваља. Циjела област jужне Србиjе али и сjеверне Црне Горе у то вриjеме па све до 1992. године била jе у саставу митрополиjе дабробосанске.
По казивању очевидаца, митрополит jе дошавши у манастир био сjетан, потиштен па чак и љут на проту Стевана jер jе сматрао да jе требао остати са своjим народом у Сараjеву. На Васкрс jе служио Литургиjу у манастиру Свете Троjице а на други дан наjвећег хришћанског празника, митрополит Петар се опростио са монаштвом и виjерним народом и кренуо назад у Сараjево. Био jе то 21. април 1941. године.
Сараjево 1941.
Пошто jе стигао у Сараjево митрополит Петар jе умолио момка Риста Глушца да прикупља информациjе о дешавањима у граду као и о хапшењу и убиjању Срба. Једнога дана Глушац jе сазнао од свог приjатеља Хрвата, извjесног Божића, да jе у Бањоj Луци крвнички убиjен владика Платон. Божић jе савjетовао Глушца да замоли митрополита Петра да бjежи из Сараjева док jош може.
Када jе дошао у палату митрополиjе Глушац jе убjеђивао митрополита као рођеног оца, да се склони у Србиjу или у Црну Гору. Међутим, митрополит Петар ниjе желио ни да размишља о томе.
Том приликом jе рекао: „Моj синко, ти мислиш да jе све то лако, кад бих jа био на твоме мjесту то бих могао лако учинити, али jа сам народни пастир па ме веже дужност, гдjе сам диjелио добро са народом, да исто тако и зло са народом подносим и диjелим…”
27. априла 1941. године у палату митрополиjе дошли су гестаповци како би направили претрес. Том приликом њемачки официри не уважаваjући старост и чин митрополита Петра, повишеним тоном оптуживали су га за штошта. Као мудар и промишљен човjек, митрополит jе дао адекватан одговор. Тог истог дана у митрополиjу jе дошао и др Перо Слиjепчевић коме jе митрополит рекао да осjећа да ће га ухапсити.