ХРВАТИ ОДСЛУШАЛИ „БОЖЕ ПРАВДЕ“: Ватерполисти освојили олимпијско злато!

• Ватерполо репрезентација Србије освојила је златну медаљу на Олимпијским играма у Рију и тако постала владар свих трофеја у том спорту!

ЕПА
Екипа Дејана Савића је у ватерполо класику у финалу победила Хрватску са 11:7 и потврдила да у последње две године нема конкуренцију на свету.

Имала је Србија велики притисак пред ово финале јер је на полседња два олимпијска турнира остајала без најсјајнијег одличја, али овога пута није било дилеме.

Од почетка до краја меча српски ватерполисти били су решени да сруше олимпијског шампиона из Лондона и доминантном игром дошли су до највреднијег трофеја. Србија је сада званични европски, светски и олимпијски шампион, као и шампион светске лиге, а у нашем власништву је и последњи одигран Светски куп.

Почело је нешто нервозније, али највише нервозе показивао је селектор Хрватске Ивица Туцак који је од старта приговарао судијама. Србија је добила прву деоницу са 3:2, а већ на полувремену имала је сигурну предност (6:3).

У наставку меча није било дилеме. Наши ватерполисти деловали су моћно у базену, Мандић и Филиповић су у неколико наварата мајсторијама правили разлику, почетком последње деонице Србија је пвоела са 10:5 и ту је практично меч одлучен. Најефикаснији у тиму Србије био је Душан Мандић са четири поготка, Филип Филиповић и Душко Пијетловић постигли су по два, а Слободан Никић, Живко Гоцић и Стефан Митровић по један.

Посебно треба истаћи селектора Дејана Савића који је успео на месту тренера да уради оно што није његова генерација – да освоји олимпијско злато. Савић је у последње три године успео да освоји практично све клупске и репрезентативне трофеје у ватерполу по чему је свакако јединствен у свету.

Ово је иначе друга златна медаља за Србију у рију после тријумфа рвача Давора Штефанека.

Меч је добро почео по селекцију Србије која је повела после 100 секунди голом Душка Пијетловића. Одлично смо огранизовали напад са играчем више и стигли до стартне предности.

Већ у следећем нападу Хрватска је имала играча више, али је одбрана Србије била на нивоу. Ипак, два напада касниеј Сукно је уз доста среће изједначио, лопта се од пречке одбила у Митровића и завршила у голу.

Душан Мандић донео је нову предност Србији, невероватну снагу је показао српски ватерполиста у 4. минуту и из окрета под пречку донео је 2:1. Поново смо успели да одбранимо напад Хрватске са играчем више, а онда је Митровић постигао гол за 3:1 и натерао је селектора Хрватске на тајм-аут.

Гарсија је после минута одмора постигао јефтин гол, није Митровић најбоље реаговао – 3:2. У финишу прве деонице имали смо неколимко исхитрених напада, али је на сву срећу остало 3:2.

Мучиле су се обе екипе у нападу почетком друге деонице, а онда је Слободан Никић у 12. минуту искористио тренутак непажње ривала и донео 4:2. Сјајно је играла Србија са играчем мање у добрани и то је донело додано самопоуздање које је Гоцић претворио у 5:2 маестралним лоб ударцем. Ипак, Хрватска је практично у сваком нападу имала играча више и успела је да смањи на 5:3.

Србија ипак није попуштала, па је у следећем нападу Мандић постигао прелеп гол. Извио се из воде и преварио чувара и голмана за 6:3. У самом финишу друге деонице успели смо да се одбранимо и задржимо +3.

Олако смо примили гол на старту другог пшолувремена. Бурић је искористио шансу и смањио на 6:4. Србија је одмах узвратила, такође без играча више. Филиповић се диграо и ‘пробушио’ мрежу ривала – 7:4.

Селектор Хрватске Ивица Туцак од старта је покушавао да изврши притисак на судије, али се наши ватерполисти нису на то обазирали и Филиповић је новом бомбом донео 8:4 два минута пре краја треће деонице.

Хрватска је ипак успела да искористи новог играча више у следећем нападу, смањила је на 8:5 и финиш треће четвртине био је веома важан. Успела је Србија да одбрани своју мрежу, а онда је уследила невероватна мајсторија Мандића који је шраубом са бековске позиције донео 9:5пред последњи квартал.

Пијетловић је почетком последње деонице донео великих 10:5, али је Сукно брзо смањио и показао да ће се Хрватска борити до краја. Ипак, Мандић је вратио пет голова вишка и три минута пре краја већ је било јасно ко је нови олимпијски шампион.

Србија је у финишу остала мирна и дошла је до толико жељеног олимпијског злата.

Б 92

ПИШИ ЋИРИЛИЦОМ: Текстове са портала Слободна Херцеговина, уз обавезно навођење извора и линк, могу да користе само они сајтови који користе српско писмо.