• О НАМА
  • МАРКЕТИНГ
  • КОНТАКТ
  • АРХИВА СТАРОГ САЈТА
  • УСЛОВИ КОРИШЋЕЊА
facebook
twitter
youtube
google_plus
email
  • АКТУЕЛНО
  • УДРУЖЕЊА
    • КЛУБ ГАЧАНА
    • УДРУЖЕЊЕ ТРЕБИЊАЦА
    • „ХЕРЦЕГОВИНА” ЗРЕЊАНИН
    • Билећани
  • ДОГАЂАЈИ
    • КАЛЕНДАР
  • ЛИЧНОСТИ
  • МАГАЗИН
    • СЦЕНА
    • РИЗНИЦА
    • ЖИВОТ ПЛУС
    • СХ ФОТО
  • СПОРТ
  • АКЦИЈЕ
    • ПОДИГНИМО ПРЕБИЛОВЦЕ
  • КОЛУМНЕ
    • БИЛЕЋКА ТРИЛОГИЈА
    • ОБИЧАЈИ И ВЕРОВАЊА
    • ОНИМА ШТО ПЛАЧУ
    • ХЕРЦЕГОВАЦ У БЕОГРАДУ
  • СХ ФОТО
  • БИЛЕЋКА ТРИЛОГИЈА
НАСЛОВИ
БЕОГРАД, 8. ЈУН 2023. ГОДИНЕ: Не пропустите концерт „Старе Херцеговине“ – најбољег гусларског друштва у Србији
Прегаоци из редова Срба католика у Црној Гори и Србији
Миле Станић: Имена Хрвата и муслимана који су учествовали у одвођењу и убијању Срба у Мостару и околини до почетка 1943. године
Козара: Од Историјске шуме до Националног парка
Законик књаза Данила Првог
БЕОГРАД, 23. МАЈ 2023. ГОДИНЕ: Промоција књиге „Како је почео рат у Босни и Херцеговини 1992.“
Кривична пријава Јелени Ђуровић због распиривања верске и националне мржње
ФУДБАЛСКИ ТУРНИР У ГАЈДОБРИ: Медаље за фудбалере Херцеговца
БЕОГРАД, 27. МАЈ 2023. ГОДИНЕ: Обиљежавање 155. годишњице рођења Алексе Шантића
Народни гуслари, отац и син Момир – Моша и Срђан Авдаловић, његују традицију: Само се српска историја пјева

БЕРАНЕ ТРАДИЦИОНАЛНО СЛАВИ СРПСКЕ ВЕЛИКАНЕ: 170 година од штампања „Горског вијенца“, 200 година од убиства Карађорђа Петровића…

Posted On 07. 10. 2017.
By : Слободна Херцеговина
Comment: 0
  • Српска народна одбрана Васојевића и Лимске долине (Удружење ратних добровољаца 1912-1918, њихових потомака и поштовалаца Беране, Удружење српских књижевника у отаџбини и расијању Андријевица и Српско историјско-културно друштво “Никола Васојевић“ Беране.) Сваке године  организују традиционалну манифестацију

 

 “ДАНИ СЈЕЋАЊА НА СРПСКЕ ЈУНАКЕ И ДОБРОВОЉЦЕ- БЕРАНЕ 2017. “

Ове 2017. године  навршава се 200 година од убиства Карађорђа Петровића, Вожда Првог српског устанака,  170 година од  штампања “Горског вијенца“ ремекдјела Петра II Петровића Његоша и 100 година од превода “Горског вијенца“ са српског на француски језик који је  учинила наша Беранка Дивна Вековић.

 

Програм манифестације је следећи:

 9.10.2017. (ПОНЕДЈЕЉАК)

15 часова – Посјета споменика краљу Александру I Карађорђевићу (1888–1934) у Тифранској клисури код Доњег Заостра, на старом путу Беране – Бијело Поље (11 година од обнове споменика и 84 године од погибије краља Александра у Марсељу). Историјски час: “ВАСОЈЕВИЋИ И КАРАЂОРЂЕВИЋИ “. Говоре Горан Киковић и Миличко Трифуновић.

 

14.10.2017.(СУБОТА)

18 часова – Сала Центра за културу- Беране

“Вече историје, традиције, гусала и сјећања на наше претке“, и представљање 34. броја  часописа “Глас Холмије“ из Берана.

учествују:

мр Слободан Чуровић, професор српског језика из Подгорице,

Горан Киковић, професор историје,

Бранислав Оташевић, књижевник,

Бранко Савић, предсједник Удружења ратних добровољаца 1912-1918., њихових потомака и поштовалаца из Војвода Степе-Војводина-Србија,

Миличко Трифуновић, предсједник Удружења ратних добровољаца 1912-1918., њихових потомака и поштовалаца из Берана,

пјесници: Дарко Јововић, Мане Цимбаљевић, Вулко Шћекић и Давид Лалић,

гуслари: Вујадин Добрашиновић, Боривоје Делетић, Марко Нововић , Слободан Савић, Стефан и Синиша Петрић.

КУД “Коло“-Беране.

Водитељ програма: Јелена Божовић, професорица српског језика

 

15.10.2017. (НЕДЈЕЉА)

11 часова – Посјета спомен обиљежју комитском војводи Петру Петровићу Азанцу (1880-1917) у Азанама у Бихору.

Говори: Горан Киковић, историчар, пјесници и гуслари

13 часова – Посјета Споменицима на Полици код Цркве Свете Тројице.

Говори: Миличко Трифуновић, предсједник Удружења Беране, пјесници и гуслари.

 

СТО СЕДАМДЕСЕТ ГОДИНА ОД ШТАМПАЊА “ГОРСКОГ ВИЈЕНЦА“

Како је овом приликом рекао професор историје Горан Киковић:

“Тачно прије 170 година, фебруара 1947. у Бечу, у штампарији јерменског Манастира Мехитариста објављено је Његошево ремек дјело “Горски вијенац“.

“Горски вијенац“ (наслов првог издања  “Горскıй вıенацъ“) је рефлексивно-херојска поема у облику народне драме Петра II Петровића Његоша, настала у доба српског романтизма. Дјело је објављено у Бечу 1847. године на српском народном језику и својом појавом представљало је велики допринос побједи Вукове борбе за нови књижевни језик. Тема “Горског вијенца“ је истрага, односно истријебљење потурица. Дјело је написано послије поеме “Луча микрокозма“ (1845), a прије поеме “Лажни цар Шћепан Мали“(1847, објављене 1851).

Његош је, у “Горском вијенцу“, исплео читаву црногорску историју, опјевао најважније догађаје из прошлости, од времена Немањићâ до почетка 18. в. насликао свакодневни црногорски живот, њихове празнике и скупове, дао народне обичаје, вјеровања и схватања, приказао сусједне народе, Турке и Млечане. У ствари, у “Горском вијенцу“, у његових 2819 стихова (десетераца, изузев једне уметнуте пјесме у деветерцу и једне тужбалице у дванаестерцу), нашла су мјесто три свијета, три цивилизације, које су се додиривале и преплитале на црногорском тлу. Прва је црногорска херојско-патријархална цивилизација, чији је највиши израз класична Црна Гора.

Друга, турска оријентално-исламска цивилизација, и трећа, западноевропска цивилизација, коју оличавају Млечани. Тој отворености према другим народима и културама, којој није стала на пут ни чињеница што су ти народи били исконски непријатељи Црне Горе, треба додати и другу отвореност спјева, отвореност према природи и космосу. Она добија различите облике, од фолклорних посматрања небеских прилика, преко макрокосмичких визија владике Данила, до размишљања игумана Стефана о космичком поретку, у којима се хришћанска традиција додирује с модерним природнонаучним представама.

У вријеме када је Његош писао “Горски вијенац“, Турска је настојала да сломи сваки могући отпор у Црној Гори, плашећи се нових таласа побуна.

Од својих тајних агената Порта је била добро обавијештена о Његошевим везама са Београдом и пољском емиграцијом. Исте године, јавио се још један проблем: година је била неродна. “Њиве ни сјемена нису донијеле“, “народ је цио без жита; ово је горе него куга“, пише Његош. У земљи је харала глад, по селима су се јављали одметници, на граници према Скадру Турци су поклањали храну, коње и оружје сваком ко би хтио да им приђе. До Његошевих руку било је дошло десетак турских барјака намијењених побуњеницима у племену Кучи.

Спољни удари изазивали су снажан одјек у пјеснику. У његовом духу један за другим искрсавали су ликови јунака: Мићуновић, Батрић, Мандушић, Мартиновићи, Ђурашковићи, Раслапчевић, Томановић и заједно с владиком Данилом, игуманом Стефаном и сестром Батрићевом, сами се плели у вијенац слободе и отпора, који је пјесник посветио Карађорђу Петровићу, у ствари, самом устанку. Мада је радњу “Горског вијенца“ пренио у прошлост, Његош је у дјело упјевао и неке појаве из свог времена.

У Селим-паши препознају се црте савремених турских паша, а у Мићуновићевој мржњи према издајницима иста она мржња коју Његош осјећа према издајницима Црне Горе 1846. у епској пјесми “Кула Ђуришића“ и сатири “Орао и свиња или наша браћа подмићена од Турака“. Све је у Његошевом дјелу у знаку осуде 1846: мржња Његошевих јунака према потурчењацима, клетва сердара Вукоте, коло о Милошу и Косову. Само је ова мржња пренијета у прошлост, дата у поетској визији црногорске историје почетком 18. вијека.

Грађу за своју визију Његош је највише црпио из саме историје. Владика Данило и неки јунаци дјела историјске су личности с почетка 18. вијека. Сердар Вук Мићуновић, славан по свом јунаштву приликом опсаде Бара, примао је од Млетачке републике мјесечну плату од пет форината и 40 фунти двопека. Војвода Драшко, “спаија Драшко Поповић от Оз(рини)ћа“ — како стоји на његовом печату — и Вукота Мрваљевић такође. Вук Раслапчевић, Јанко и Богдан Ђурашковић, кнез Раде, сердар Вукота и Томаш Мартиновић помињу се у историјским документима.

Захарије Орфелин, српски писац и историчар с краја 18. вијека, који је писцу “Горског вијенца“ дао и друге подстицаје, биљежи и бој код Острога у доба владике Данила, када су под командом Мандушића и Рогана, Црногорци тако потукли Турке да су “једва мог бјегством спасисја“. У једном запису из Даниловог доба такође се налази да је кућа Медовића на Цетињу одлуком народне скупштине разорена 1704., а Медовићи изгоњени. И за неког игумана Стефана зна се, да је живио средином 18. вијека.

И црногорско народно предање чувало је успомену на многе јунаке и догађаје опевјане у “Горском вијенцу“. Драшко, Батрићева смрт, Пецирепово четовање, Мандушићева љубав према оружју, сама истрага потурица — све се то налази у народним епским пјесмама које је Његош годину дана раније унио у “Огледало српско“.

У спјеву Његош се није држао само предања о догађајима с почетка 18. вијека. Његови јунаци ишли су у мислима и дубље у историју. У колима, служећи се народом као медијумом, пјесник се враћао у далеку прошлост. Као и други романтичари, ни он историју није сликао онаквом каква је била, већ онаквом каква је живјела у његовом духу. У машти је мијењао ликове, догађаје и чињенице и претакао их у слике које су одговарале његовој визији народне борбе против Турака четрдесетих година 18. вијека.

По историји, обрачун с потурицама у Црној Гори текао је више година. На почетку 18. вијека поједина црногорска племена тријебила су, односно изгонила потурчењаке из своје средине. У “Горском вијенцу“ догађаји су другачије приказани: Његош је спонтаном историјском процесу дао митски облик истраге.

У пјесниковој визији истрага је почетак борбе за ослобођење од Турака, управо претходница Првог српског устанка од 1804. И сама посвета дјела “хероју тополскоме, Карађорђу бесмртноме“ који “циљу доспје великоме“, симболично повезује ова два догађаја. “Горски вијенац“ је, како се и у наслову каже “историческо собитие“, јер је утемељено историјским чињеницама и у њему није ништа измишљено, како тврде савремени тумачи попут некаквог професора Новака Килибарде.

Његоша и његово најпознатије дјело ових дана и година нападају и неуки читачи прошлости, попут извјесног Муховића, који Његоша сматрају “крвником Бошњака“ што није тачно, јер у доба Његошево није било Бошњака, већ вјековних окупатора Турака Османлија и њихових домаћих изрода (потурица), који су се радије окретали Турцима неголи учешћу у светој борби за ослобођење Црногораца од окупатора, што је у народу примано као “издаја својих“ па је презир и гњев према њима, с правом, био изразито јачи од природне мржње према завојевачу.

Ту историјску истину ничија изјава или писанија, уосталом редовно неквалификованих и недобронамјерних “савремених тумача“ не може оспорити. “Горски вијенац“- српску библију сви Срби морају знати напамет. Слава Његошу и “Горском вијенцу“! -истиче  предсједник Организационог одбора ове манифестације Горан Киковић

ПИШИ ЋИРИЛИЦОМ: Текстове са портала Слободна Херцеговина, уз обавезно навођење извора и линк, могу да користе само они сајтови који користе српско писмо.


Погледајте сличне вести:



  • БЕОГРАД. 4. ОКТОБАР 2017. ГОДИНЕ: Његош у нашем времену - поводом 170 година штампања "Горског вијенца"
    БЕОГРАД. 4. ОКТОБАР 2017. ГОДИНЕ: Његош у нашем времену - поводом 170 година штампања "Горског вијенца"
  • ДАР КРАЉА АЛЕКСАНДРА: Музеј Херцеговине чува факсимил оригиналног Његошевог “Горског вијенца” (ВИДЕО)
    ДАР КРАЉА АЛЕКСАНДРА: Музеј Херцеговине чува факсимил оригиналног Његошевог “Горског вијенца” (ВИДЕО)
  • Гачанин Љубо Шкиљевић - глумац који је играо улоге главосјеча Милоша Обилића, кнеза Лазара и Карађорђа Петровића
    Гачанин Љубо Шкиљевић - глумац који је играо улоге главосјеча Милоша Обилића, кнеза Лазара и Карађорђа Петровића
  • 26. ЈУЛ 1817. ГОДИНЕ: Два вијека од страмне издаје и убиства српског вожда Ђорђија Петровића
    26. ЈУЛ 1817. ГОДИНЕ: Два вијека од страмне издаје и убиства српског вожда Ђорђија Петровића
  • Дани сјећања на Српске јунаке и добровољце - Беране 2018. године.
    Дани сјећања на Српске јунаке и добровољце - Беране 2018. године.
  • 90 ГОДИНА ОД ШТАМПАЊА ПРВИХ САБРАНИХ ДЈЕЛА ЈОВАНА ДУЧИЋА
    90 ГОДИНА ОД ШТАМПАЊА ПРВИХ САБРАНИХ ДЈЕЛА ЈОВАНА ДУЧИЋА
  • 19 ГОДИНА ОД НАТО АГРЕСИЈЕ: Језив биланс- Србија је убијана са 170 атомских бомби Хирошиме
    19 ГОДИНА ОД НАТО АГРЕСИЈЕ: Језив биланс- Србија је убијана са 170 атомских бомби Хирошиме
  • УБИСТВА ТАЈНЕ ПОЛИЦИЈЕ У ИМЕ ДРЖАВЕ: Ликвидације угледних чланова српске политичке емиграције
    УБИСТВА ТАЈНЕ ПОЛИЦИЈЕ У ИМЕ ДРЖАВЕ: Ликвидације угледних чланова српске политичке емиграције
  • Милишићу 20 година затвора због убиства суграђанина
    Милишићу 20 година затвора због убиства суграђанина
  • 30 година од убиства Николе Гардовића на Башчаршији
    30 година од убиства Николе Гардовића на Башчаршији
О аутору
  • google-share
Previous Story

ХЕРЦЕГОВАЧКИ КОРПУС: Из штампе изашла прва монографија ВРС

Next Story

СПИСАК 1.603 ПОРОДИЦЕ ИЗ 1948. ГОДИНЕ: Колонисти у Новој Гајдобри

Оставите коментар Одустани од одговора

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

RECENT

POPULAR

COMMENTS

БЕОГРАД, 8. ЈУН 2023. ГОДИНЕ: Не пропустите концерт "Старе Херцеговине" - најбољег гусларског друштва у Србији

Posted On 27. 05. 2023.

Прегаоци из редова Срба католика у Црној Гори и Србији

Posted On 27. 05. 2023.

Миле Станић: Имена Хрвата и муслимана који су учествовали у одвођењу и убијању Срба у Мостару и околини до почетка 1943. године

Posted On 24. 05. 2023.

Списак презимена покатоличених српских породица у Херцеговини

Posted On 06. 11. 2018.

ИСТОРИЈА О КОЈОЈ СЕ ЋУТАЛО: Друго лице "народних хероја"

Posted On 25. 10. 2016.

Кикс бенд - најпопуларнији бенд у Херцеговини (ВИДЕО)

Posted On 23. 11. 2015.

Мој бивши муж и ја смо раскинули...

Posted On 27. 05. 2023.

Од мужа сам се раздвојила п...

Posted On 24. 05. 2023.

Од мужа сам се раздвојила п...

Posted On 24. 05. 2023.

banner

СОЦИЈАЛНЕ МРЕЖЕ

0 Fans
Ауторска права © Слободна Херцеговина, 2013. Сва права су задржана.
 

Loading Comments...