У ПЕТАК ПОЧИЊУ „ДАНИ СРПСКЕ У СРБИЈИ“: Цицовић најавио најбогатији програм до сада
-
Манифестацију “Дани Српске у Србији“ почели смо 2013. године са мало програма и много жеља и планова. Опредјељење да сваке године будемо бољи него претходне помогло нам је да за само пет година нарастемо до 32 програма у 45 извођења у 20 градова Србије – од Суботице до Врања, од Ужица до Вршца. Није неважно казати да у та 32 овогодишња програма имамо близу 800 учесника.
“Дане Српске у Србији“ организује Представништво Републике Српске у Србији у намјери да Србији и грађанима Србије представи Републику Српску кроз представљање њене привреде, просвјете, науке, културе, умјетности и спорта и да све то буде у сарадњи са Србијом и њеним привредницима, научницима, умјетницима и спортистима.
Свечано отварање манифестације “Дани Српске у Србији“ биће у Народном позоришту у Београду у петак 15.септембра у 18 сати. Манифестацију ће благословити Његова Светост патријарх српски господин Иринеј, а свечано отворити Предсједник Републике Српске господин Милорад Додик. Очекујемо да ће свечаном отварању “Дана Српске у Србији“ присуствовати највиши представници Републике Србије и Републике Српске, министри из влада Србије и Српске, званичници Покаријнске владе, градоначелници и предсјеници општина у Србији и Републици Српској, академици, сенатори,генерали и многе друге угледне званице .
Жеља нам је да изразимо, рекао бих, никад пречу потребу за јединством српског народа, за саборношћу у којој његујемо и чувамо свој језик и писмо, своју вјеру и традицију, те да с јасном представом о значају идентитета гледамо шта нам је и како чинити, куда и како ићи. Добро је што је и умјетнички дио програма свечаног отварање Дана Српске у Србији у том духу и у том смјеру – сценарио су написали др Неле Карајлић и Вуле Журић; о томе ће послије више да каже др Неле Карајлић који је и режао ту представу под насловом “Трезвено, сабрано и саборно“. Вјерујем да ће све заједно бити једно заиста успјело вече у Београду.
Манифестација “Дани Српске у Србији“ трајаће од 15. до 21. септембра и обухватиће све области којима се Представништво и иначе свакодневно бави током године.
Што се тиче привреде и привредне сарадње Србије и Српске, имаћемо три промоције привреднних потенцијала Републике Српске и сусрете привредника Србије и Српске: 18. септембра у Врању, 19. у Новом Саду и 20. у Суботици. Важно је нагласити да су то сусрети са мало приче и много директних договора привредника из Србије и Српске који ту сами, без посредника траже и налазе могућности за конкретну сарадњу на обострану корист. Сусрет у Врању имаће и презентацију туристичке понуде Републике Српске. Организатори ових сусрета и презентација су Привредна комора Србије и Привредна комора Републике Српске, подручне и регионалне коморе градова из Српске и Србије и, наравно, Представништво Републике Српске у Србији.
Туризам, као не само важна, него и атрактивна привредна грана, захтјевала је и више презентација, па ћемо поред Врања имати и посебне туристичке пунктове у Београду и Новом Саду. У Београду ће бити у петак и суботу (15. и 16. септембра) овдје на почетку Кнез Михаилове улице, између фонтане и Руског цара, а у Новом Саду ће пункт туристичке понуде Републике Српске бити на тргу испред Градске куће 20. и 21. септембра. Наравно, као што се то увијек и свугдје догађа кад је туризам у питању, биће ту и разних специјалитета с оне стране Дрине, и доброг вина, а и мало музике и пјесме.
И у свим другим областима имамо богате програме у скоро свим срединама у Србији и, наравно, из скоро свих средина Републике Српске, и, што је можда и најважније, сви програми су врло занимљиви.
Вјерујем тако да ће многима бити најзанимљивији, а сигурно је наш највећи скуп културно-умјетничких друштава у оквиру манифестације “Дани Српске у Србији“. Већ у суботу, 16. септембра у Новом Саду биће – у сагласју са нашом жељом за јединством и саборношћу – свечани дефиле културно-умјетничких друштава из Републике Српске и из Србије, а потом под насловом “Стазама завичаја“ програм на Тргу слободе: народним надпјевавањем и надигравањем у духу најбољег пријатељства и радости. Учествоваће пјевачке групе и културно-умјетничка друштва: “Веселин Маслеша” Бања Лука, “Младост” Пале, “Романијска луча” Соколац, “Swisslion Алат” Требиње, “Наши обичаји” Теслић, „Фоча“ Фоча, „Мира Лукач“ Дрвар, „Просвјета“ Вуковар и друштва из неколико градова у Србији. Овај програм реализујемо у сарадњи са Покрајинским фондом за пружање помоћи избеглим, прогнаним и расељеним лицима, Покрајинском Владом и Градом Новим Садом.
Такође у Новом Саду, али у понедељак проф. др Ранко Поповић ће, у свечаној сали Матице српске у одржати предавање о Иви Андрићу, једином нобеловцу српског језика; биће то поводом 125. годишњице рођења славног књижевника. У истој сали биће представљена, наравно, не тог, него слиједећег дана, савремена књижевност Републике Српске; ове године биће писци из Бањалуке и Добоја, а они писци који су прошле године били у Матици српској ове године ће бити у Панчеву, гдје ће њиховом књижевном ријечју започети сарадња библиотеке из Источног Сарајева са панчевачком библиотеком. Представљање књижевности Републике Српске никако не би могло да прође без наше најтиражније књиге, а то је друго, допуњено издање књиге др Нелета Карајлића “Фајронт у Сарајеву“, коју ће др Неле представити у Аранђеловцу.
Уз књижевне програме имаћемо и књижевне разговоре Весне Капор – са Мирославом Тохољем и Жељком Пржуљом у Београду, у удружењу “Милутин Миланковић“.
Књижевни историчари кажу да су поезија и музика у средњем вијеку ишле заједно, као једно дјело, па се онда раздвојиле, па се опет спајале и тако је то ишто и иде, ево, све до данашњих дана кад могу и свака за себе и заједно, као једно. Биће заиста занимљив спој поезије и музике; направили су га млади музичари и пјесници из Бањалуке; њихов “Џез поези кабаре“ биће у Нишу и у Врању.
Рокери нам долазе из Рудог, група “Параноид“ и свираће и пјевати својим вршњацима у Дому омладине у Крагујевцу.
Да млади воле и озбиљну музику – тако је зову, а ја мислим да је свака музика озбиљна ако се људи њоме озбиљно баве – имаћемо очигледан доказ у Ужицу, гдје ћемо у Градском културном центру класичном музиком и одличним пјевањем Александре Комненовић прошетати кроз распјевану Европу.
Наравно, ни ове године нисмо могли без сјајног гудачког оркестра Бањалучке филхармоније који ће у недељу свирати у Суботици.
Што се музике тиче, ваља посебно представити духовност пјесме и музике етно групе “Катера“ из Источног Сарајева који ће пкјевати и свирати у Пландишту и Бачкој Паланци.
Етно групе се у нашем народу, а то увијек значи с обе стране Дрине, врло радо и често слушају. Ми смо зато одлучили да ове године имамо два концерта наше најбоље етно групе “Траг“, који ће наступити у Пожаревцу и у Новом Саду.
Често се може чути да су и народне пјесме и народне приче настале на сијелима и прелима. Једно такво сијело биће у Зрењанину. У зрењанинском народном позоришту имаћемо “Херцеговачко сијело“ на којем ће запјевати и заиграти чланови Културно-умјетничког друштва “Јован Дучић“ из Требиња.
Културно-умјетничко друштво “Српски витезови“ из Бањалуке ће, не само пјевати и играти, него ће се огласити још и старим српским здравицама – у Београду, на Вождовцу у недељу 17. септембра.
Један од најбољих хорова у Републици Српској је хор “Србадија“ из Бијељине, који ће наступити у Дому војске у Београду, а у Дечијем културном центру у Београду наступиће најбољи дјечји хор Републике Српске са симпатичним именом “Врапчићи“.
Кад смо већ код дјеце, Дјечије позориште Републике Српске имаће за дјецу чак двије представе у истом дану: у Краљеву играју своју “Фолклорну магију“ у 12 и у 17 сати, а стварно је ријеч о правој магији за дјецу, па и за одрасле.
Позориште у оваквима манифестацијама има заиста велику улогу. У “Данима Српске у Србији“ ове године имамо монодраму глумца из Источног Сарајева Љуба Божовића о Вуку Караџићу по тексту Милована Витезовића, које ће видјети публика у Суботици, Панчеву и Врбасу.
Троје наших глумаца: Небојша Кундачина, Маја Колунџија Зорое и Милан Никитовић дочараће посљедње дане великог српског пјесника и дипломате Јована Дучића – биће то у Сечњу и у Ужицу.
Градско позориште “Јазавац“ из Бањалуке има представу “Цело тело, ту ме боли“, које ће видјети гледаоци у Смедервској Паланци. Режирао је Никола Пејаковић, а играју: Николина Јелисавац, Љубиша Свановић и Велимир Бланић.
Позориштем се баве не само професионалци, ту су и будући велики глумци: Студентско позориште са Пала играће представу “186-и степеник“ по Бориславу Пекићу у Студентском културном центру у Крагујевцу, а Студентско позориште из Бањалуке играће у Културном центру у Инђији представу “Лајф“, представу о наркоманији код младих. Са предсједником општине Инђија смо договорили да ова представа, буде 20. септембра у току дана за омладину, пре свега за ученике средњих школа из Инђије, а у 20 сати за грађанство.
Народно позориште Републике Српске имаће ове године представе у Вршцу и у Крушевцу. Представа је “Посљедњи мејдан Петра Кочића“.
Овогодишња минфестација “Дани Српске у Србији“ завршиће се у Српском народном позоришту у Новом Саду 21. септембра опером “Кнез Иво од Семберије“. Манифестацију ће затворити предсједник Владе Републике Српске госпођа Жељка Цвијановић, а свечаности ће присуствовати многе угледне званице и представници Покрајинске Владе на челу с предсједником господином Игором Мировићем који ће пригодном бесједом поздравити скуп.
Комплетан програм манифестације Дани Српске у Србији можете преузети на доњем линку.
Program manifestacije Dani Srpske u Srbiji (1)