СКУПШТИНА ТРЕБИЊА: Буџет за 2017. годину мањи за 6,76%
-
Скупштина града Требиња усвојила је нацрта буџета за 2017. годину у износу од 22,9 милиона КМ, што је 6,76% мање у односу на ребаланс буџета текуће.
За нацрт најважнијег финансијског документа Града Требиња гласало је 18 одборника. Одборници опозиције раније су најавили да ће гласати против јер им, како тврде, документација о нацрту буџета није достављена у прописаном року.
Нацрт буџета накнадно је уврштен на дневни ред засједања на приједлог градоначелника Луке Петровића, а након усвајања упућен је у јавну расправу.
Образлажући предложени нацрт, градоначелник Петровић је оцијенио да је буџет за наредну годину „штедљив и санациони“, те да су пројектовани приходи, умањени за 2,6 милиона у односу на план у текућој години, одраз реалног финансијског стања.
„У претходном буџету било је планирано 5 милиона марака од продаје требињске имовине, што значи да би нам за четворогодишње мандат – требало 20 милиона. Дајте ми списак те имовине – имамо ли је опште толико?“, запитао је Петровић додајући да је сасвим извјесно да Град Требиње, због нереално пројектованих приходовних ставки у буџету за текућу годину, већ почетком наредне ући у кредитно задужење како би се санирао дефицит, који ће очекује и износу од најмање 3 и по милиона КМ.
На првој сједици новог сазива требињског парламента донесена је и одлука о оснивању Аграрног фонда Града Требиња, са задацима да пружа организациону, инфраструктурну и финансијску подршку сектору пољопривреде и руралног развоја на подручју града.
За подстицаје пољопривредној производњи посредством Аграрног фонда у нацрту буџета за наредну годину планирано је 200.000 КМ.
Одборницима су донијели и одлуку о оснивању нове јавне установе „Базени“ Требиње, која ће газдовати спортско-рекреационим објектима на Бањама и у Бреговима, будућим затвореним базенским комплексом на Абазовини, те бити носилац развоја свих спортова на води, а новом одлуком о оснивању „Требињеспорта“ ови објекти искључени су из управљачке надлежности ове јавне установе.
Против ових оснивачких одлука били су одборници опозиције, који су исказали бојазан да је оправданост оснивања нове установе једино у отварању нових кадровских позиција, али и да идеји изградње поменутог базенског комплекса недостаје динамички план и финансијска конструкција.
Градоначелик Лука Петровић рекао је да су за градњу затвореног базенског комплекса Хидроелектране на Требишњици већ обезиједиле 9 милиона КМ, да би дио недостајућих средстава требало да буде обезбијеђен и из међународних фондова, да је у току процедура издавања грађевинске дозволе, те да ће извођач радова још овог мјесеца почети са радовима на које Требиње чека пуне 34 године.
Скупштина града је донијела и одлуку о утврђивању пореске стопе за опорезивање непокретности на подручју Града Требиња за наредну годину, као и висини вриједности непокретности по зонама. Пореска стопа за 2017. годину износиће 0,10%.
Скупштине ће усвојила и извјештаје интерне контроле финансијског пословања пет јавних установа чији је Град оснивач – вртића „Наша радост“, „Требињеспорта“, Центра за социјални рад, Центар за информисање и образовање и Културног центра, а након тога и закључке по којима се због „незадовољавајућег стања“ разрјешују дужности директори и чланови управних одбора ових јавних установа.
Из опозиционих клупа негодовали су што директорима јавних установа није омогућено да на сједици дискутују о примједбама тимова контроле.
Кардовска рјешења нове градске администрације биће тема посљедње тачке дневног реда – избор и именовања.
Одборници су прије редовног засједања, у наставку контитутивне сједнице, изабрали радна тијела скупштине.
Против приједлога састава скупштинских савјета и комисија гласало је девет одборника, а из клуба ПДП-а прије гласања је саопштено да неће подржати ова именовања јер нису испоштовани њихови приједлози кандидата.
Р.С. / РАДИО ТРЕБИЊЕ