• О НАМА
  • МАРКЕТИНГ
  • КОНТАКТ
  • АРХИВА СТАРОГ САЈТА
  • УСЛОВИ КОРИШЋЕЊА
facebook
twitter
youtube
google_plus
email
  • АКТУЕЛНО
  • УДРУЖЕЊА
    • КЛУБ ГАЧАНА
    • УДРУЖЕЊЕ ТРЕБИЊАЦА
    • „ХЕРЦЕГОВИНА” ЗРЕЊАНИН
    • Билећани
  • ДОГАЂАЈИ
    • КАЛЕНДАР
  • ЛИЧНОСТИ
  • МАГАЗИН
    • СЦЕНА
    • РИЗНИЦА
    • ЖИВОТ ПЛУС
    • СХ ФОТО
  • СПОРТ
  • АКЦИЈЕ
    • ПОДИГНИМО ПРЕБИЛОВЦЕ
  • КОЛУМНЕ
    • БИЛЕЋКА ТРИЛОГИЈА
    • ОБИЧАЈИ И ВЕРОВАЊА
    • ОНИМА ШТО ПЛАЧУ
    • ХЕРЦЕГОВАЦ У БЕОГРАДУ
  • СХ ФОТО
  • БИЛЕЋКА ТРИЛОГИЈА
НАСЛОВИ
Првооткривени средњовјековни натпис на подручју општине Пљевља
НАЈБОЉЕ ИЗ ХЕРЦЕГОВИНЕ: Kако се прави сок од жалфије (ВИДЕО)
ТЕКЛИНО ЗВОНО ОДЈЕКУЈЕ СА ЗУБАЦА: Прва литургија у обновљеном храму у Орашју (ФОТО+ВИДЕО)
НЕМАЊА ДЕВИЋ О ДАНУ ПОБЈЕДЕ: Како су комунисти „ослободили“ Зеленгору?
НОВИ САД, 18. МАЈ 2022. ГОДИНЕ: „Црвене реке“ – представљање књиге Радована Ждрала
Караточ – збирка песама Ксеније Матовић у издању МедиаСфере
ДАРКО ЂОГО: „Црква Србије“ и идеолошки вјетрови у Фанару
ZNAČAJAN DOPRINOS STRUCI: RTC na međunarodnom naučnom skupu “Dobra praksa u drumskom saobraćaju i transportu”
ЛАЗАРЕВА ПОВЕЉА ПАТРИЈАРХУ ПОРФИРИЈУ
(ВИДЕО) Новак након побједе у Риму на камери исписао „Острог“

Смиље – биљка за љепоту и здравље

Датум 11. 09. 2017.
Уређује : Слободна Херцеговина

Познато је да постоји цвијеће које не вене, чак ни онда када је убрано. Ријеч је о смиљу, лат. Хелицхрyсум италицум, нашој домаћој биљци која превладава у медитеранским крајевима, посебно на сунчаним камењарима. Расте до висине од 60 цм, има уске листиће и жуте цвјетове. Традиционално се употребљава као помоћ код астме, мигрене, јетрених тегоба и кожних обољења. Него, оно по чему је ова биљка најпознатија је њеноснажно дјеловање против старења коже.

Смиље – угрожена биљка

Због велике потражње од стране козметичке индустрије смиље се сваке године масовно бере. Други проблем су несавјесни берачи, а због којих је на појединим подручјима његова берба постала забрањена. Закон о заштити природе смиље третира као заштићену биљну врсту. Зато је за његово брање потребно добити дозволу и поштивати услове под којима се смије брати. Зато, ако планирате брати смиље, увијек берите 2/3 појединог грма, уз помоћ ножа или маказа. Kоријен увијек оставите сачуван, не чупајте га с остатком биљке. Имајте на уму да ћете га вјеројатно брати и убудуће, стога не претјерујте с количинама током брања. Ако живите у топлијим крајевима, смиље лако можете узгојити код куће уз помоћ пресадница. Тако ћете допринијети очувању овог вриједног и корисног народног лијека. Kозметичка индустрија је највећи корисник скупоцјеног уља смиља. То је зато што се овом уљу приписују готово чудесна својства којима дјелује на регенерацију коже.

Смиље се сваке године бере у огромним количинама. За једну литру његовог уља потребна јечак тона свјежих цвјетова. У свом саставу смиље садржи љековите италодионе, регенеришуће нетерпенске дикетоне, монотерпенске алкохоле, монотерпене, естере, етерична уља, горке супстанце, биофлавоноид и арзано, смиље погодно за кориштење код многих болести, најпопуларније је као средство против бора, мрља и других знакова старења коже.

Љековите особине

Истраживања су показала да ова биљка смањује дубинске боре за 19 %, укупан број бора за 14 %, а набораност коже за 38 %.Такође је установљено и да уље смиља има невјеројатно јако антиоксидативно дејство , и друга заштитна својства која највећим дијелом дугује свом састојку нерил ацетату.

Заштитна улога смиља на кожу:

-снажно дјелује против слободних радикала

-значајно утиче на производњу колагена

-поспјешује промјене у ткиву

-побољшава микроциркулацију, а тиме и детоксикацију коже

-антисептички и прочишћавајуће дјелује на кожу

Да смиље заиста умањује боре и уклања мрље и друге неправилности на кожи, чак и код жена у зрелијој доби, потврдила су многа стручна истраживања. Посебан је нагласак стављен на блиставост коју смиље доноси кожи.Тврди се да је уље смиља рјешење за многе тегобе

Уље смиља показује добро дјеловање у третману ожиљака и стрија.Оно брзо продире дубоко у ткиво и поспјешује његову регенерацију.Истовремено његује кожу и побољшава еластичност ткива. Тако стрије чини мање видљивима.Због свог против упалног и аналгетског дјеловања дјелотворно је у превенцији инфекција и зарастању и смањивању ожиљка од царског реза. Усто, поспјешује раст и штити нове здраве ћелије.Етерично уље смиља може се користити (у купкама или у дифузеру) за олакшање зачепљених дисајних путева, астме и бронхитиса.

Помаже у уклањању слузи из дисајних система и у елиминацији дуготрајног кашља.Познато је по томе што позитивно дјелује на емоционално здравље, елиминише стрес и напетост.Сматра се да помаже и у избацивању тешких метала из организма и у лијечењу зависности.Уље смиља једно је од најбољих средстава против подлива и модрица, чак и оних које спорије пролазе. Остале болести код којих уље смиља помаже су флебитис, едем, проблеми с циркулацијом,Раyнаудова болест, еритроза, цијаноза, капиларе, Дупуyтренова болест, карпални тунел, артритис,реуматизам, хепатитис, цироза, високи колестерол, ране, екцем, псоријаза, росацеа.

Практична примјена – рецепти

Чај од смиља – универзалан природни лијек .Заборављен је лијек за излучивање жучи и чишћење јетре.У том погледу једнако је дјелотворан као и пуно познатије биљке – артичока, чичак, коријен маслачка или сикавица. Појачава и стварање пробавних сокова у желуцу и лучење пробавних ензима из гуштераче.

Идеално је природно рјешење за све оне који пате од проблематичне пробаве.Народна медицина традиционално препоручује чај од смиља за лијечење дисајних органа и кашља, за осјетљивост носне слузнице, алергије и главобоље, реуматске тегобе, болести коже (облози и испирање).

Припрема:

3 велике кашике сувог смиља прелијте с 1/2 литре кључајуће воде.Оставите преко ноћи и ујутро проциједите. Пијте 3 пута на дан, прије оброка. Мацерат смиља – рјешење за кожне проблем Мацерат смиља можете користити за уклањање стрија, ожиљака, бора, варикозних вена, капилара, екцема и псоријазе.

Kао природно средство помаже код суве, оштећене и иритиране коже, опекотина и модрица.Припремите мацерат на сљедећи начин: свјеже убрано смиље убаците у стаклену боцу и прелијте га маслиновим уљем, тако да уље буде два прста изнад биља. Боцу добро затворите И оставите на топлом и полусјеновитом мјесту 40 дана. Умјесто маслиновог уља можете користити и макадамијино, сунцокретово, кокосово, репичино, се замово или било које друго стабилно хладно цијеђено уље.

Народна медицина ову мјешавину користи за третман проширених вена и попуцалих капилара.

Састојци:

-2 супене кашике уља калофила

-1 супене кашике брзо упијајућег уља (љешњак, арган, кукуи, јојоба…)

-25 капи етеричног уља смиља

-25 капи етеричног уља чемпреса

Примјена: 2 пута дневно лагано, потезима према горе, умасирајте ову мјешавину на критична подручја.Kод јачих облика проширених вена користите уље смиља помијешано с уљем калофила у промјеру 1:1, 2 пута дневно.

Последњих неколико година у Херцеговине не само да се бере смиље из природе, већ се оно плантажно узгаја на великом броју плантажа. У Требињу постоји неколико цертификованих произвођача етеричних уља из смиља, а важно је напоменути да литар овог уља на свјетском трћжишту достиже И 1600 еура.Посјетили смо доо “Анђелић” у Петровом пољу код Требиња који посједује цертификат, сировину, технологију и опрему за производњу етеричних уља из смиља али и других љековитих биљака,Он нам рече да је сама производња уља врло сложена и компликована али да је исплатива због добре цијене на тржишту

“Смиље је познато као вјечни цвијет чији цвјетови никада не вену и не мијењају боју, зато се назива „биљком бесмртности“. Изузетан је за ароматерапију и у његовању коже, каже наш саговорник и додаје да је уље добијено од њега управо и најскупље. Етерично уље од смиља је скупо јер биљка садржи малу количину течности, а бијке нема довољно. Даље, за 1 литар тог уља потребно је око 1.000 кг смиља, док је за литар уља од кадуље потребно око 50 кг те биљке”, каже Радован Анђелић из Требиња који је најпознатији и преређивач љековитог биља код нас.

извор: micromreza.com

ПИШИ ЋИРИЛИЦОМ: Текстове са портала Слободна Херцеговина, уз обавезно навођење извора и линк, могу да користе само они сајтови који користе српско писмо.


Погледајте сличне вести:



  • Глог - најраспрострањенија биљка у Невесињу
    Глог - најраспрострањенија биљка у Невесињу
  • СВЕТА ПЕТКА, ЗАШТИТНИЦА ЖЕНА: Празник који доноси чуда, здравље и срећу!
    СВЕТА ПЕТКА, ЗАШТИТНИЦА ЖЕНА: Празник који доноси чуда, здравље и срећу!
  • Свети Нектарије Егински: Помолите се за здравље овом светитељу и очекујте чудо!
    Свети Нектарије Егински: Помолите се за здравље овом светитељу и очекујте чудо!
  • БОЖИЋНА ПОСЛАНИЦА СПЦ: Чувајте своје и туђе здравље, тако се поштује светиња живота
    БОЖИЋНА ПОСЛАНИЦА СПЦ: Чувајте своје и туђе здравље, тако се поштује светиња живота
  • СИМБОЛ МОДЕРНЕ БИОЛОГИЈЕ: Сто година од рођења Смиље Мучибабић
    СИМБОЛ МОДЕРНЕ БИОЛОГИЈЕ: Сто година од рођења Смиље Мучибабић
  • ИГНОРИСАН ПРЕДЛОГ СМИЉЕ ТИШМЕ: Скупштина Србије одбила да прихвати Резолуцију о осуди геноцида у НДХ
    ИГНОРИСАН ПРЕДЛОГ СМИЉЕ ТИШМЕ: Скупштина Србије одбила да прихвати Резолуцију о осуди геноцида у НДХ
О аутору
  • google-share
Previous Story

На херцеговачком пропланку

Next Story

Стари катун на Волујаку

Оставите коментар Одустани од одговора

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

RECENT

POPULAR

COMMENTS

Првооткривени средњовјековни натпис на подручју општине Пљевља

Posted On 19. 05. 2022.

НАЈБОЉЕ ИЗ ХЕРЦЕГОВИНЕ: Kако се прави сок од жалфије (ВИДЕО)

Posted On 17. 05. 2022.

ТЕКЛИНО ЗВОНО ОДЈЕКУЈЕ СА ЗУБАЦА: Прва литургија у обновљеном храму у Орашју (ФОТО+ВИДЕО)

Posted On 17. 05. 2022.

Списак презимена покатоличених српских породица у Херцеговини

Posted On 06. 11. 2018.

ИСТОРИЈА О КОЈОЈ СЕ ЋУТАЛО: Друго лице "народних хероја"

Posted On 25. 10. 2016.

Кикс бенд - најпопуларнији бенд у Херцеговини (ВИДЕО)

Posted On 23. 11. 2015.

Nije Sandžak nego je Raška!!!

Posted On 14. 05. 2022.

[…] и Архива Србије. Из...

Posted On 13. 05. 2022.

[…] Преузето са:...

Posted On 10. 05. 2022.

banner

СОЦИЈАЛНЕ МРЕЖЕ

0 Fans
Ауторска права © Слободна Херцеговина, 2013. Сва права су задржана.
 

Loading Comments...