Прослављена крсна слава Храма Светог Василија Острошког у Улогу
-
У маленом херцеговачком мјесту Улог, подно планина које чувају вијековну хришћанску традицију, и ове године је свечано и достојанствено прослављена завјетна слава Храма Светог Василија Острошког.
Празнично сабрање окупило је око 150 вјерника, међу којима су били мјештани из најближе околине, Невесиња и Калиновика, али и бројни гости који су својим породичним коријенима везани за овај крај. Свечану литургију служио је свештеник Павле Максимовић, након чега је дух заједништва пренесен за трпезу љубави у просторијама мјесне школе, гдје су се присутни уз разговор присјетили славне прошлости и разговарали о будућности овог питомог краја.
Овај свети храм, који већ дуже од вијека поносно стоји на улошком брежуљку, представља истинско градитељско и духовно свједочанство опстанка српског народа. Освештан 1907. године руком Светог митрополита Петра Зимоњића, храм је подигнут у аутентичном византијско-приморском стилу којим је тадашњи вјерујући народ јасно истакао свој национални и духовни идентитет, упркос тадашњим тешким политичким приликама. Посебну занимљивост представља чињеница да је црква саграђена на веома изазовном, подводном терену. Како би осигурали стабилност светиње, градитељи су у темеље забили букове шипове који у води остају вјечно здрави, омогућавајући храму да већ 119 година стамено одолијева зубу времена.
Духовна топографија овог краја некада је била омеђена звуком звона са три улошке цркве – оне на Обљу, у самом Улогу и у Придворици. Народна предања говоре да су звона била тако распоређена да је звук са једног торња допирао до сљедећег, покривајући својом благошћу сваки педаљ улошког краја. Данас, док се овај дио Херцеговине суочава са изазовима савременог доба, вјерујући народ и Црквени одбор активно раде на обнови Парохијског дома саграђеног 1934. године.
Текст и фотографије: Марко Опачић









































