Дjед и унука резбаре гусле
-
Остао је још понеки стари мајстор за израду гусала, али су сасвим ретки млади људи вешти у резбарењу овог народног инструмента. Та умећа у Ужицу су спојили деда и унука – да резбари гусле научила је уз свог деду Драгослава Главоњића млада Ивана Ивановић.
Деда Драгослав, који живи у згради у ужичком насељу Сењак, мајстор је за израду гусала и врстан гуслар. Пре 78 година родио се у нововарошком селу Рутоши, крају где су се некад волеле гусле и песме уз њих. Док је био ђак, учитељице су организовале „јавне часове” где су у школу долазили људи из села с којима су ученици певали гусларске песме. Да би савладао технику гуслања и певања, дуго је Драгослав вежбао, користећи старе очеве гусле.
– Бавећи се тим инструментом јавила ми се жеља и да сам направим једне. Седамдесетих сам почео гусле да израђујем и од тада направио велики број. Углавном их поклањам, најрадије својим млађима, имам три унуке и три унука – казује Главоњић, који гусле и другу дрвенарију прави у својој невеликој радионици, па објашњава:
– За израду гусала потребно је имати посебног дара, пуно стрпљења и љубави према инструменту, посебно за део резбарења. Направио сам и алатке којима се гусле резбаре, тако да оне настају из комплетног ручног рада. Чак и такозване чепове-клинове, којим се учвршћује кожа, ручно израђујем. Обично напред на гуслама резбарим лик неке личности, а позади призор Косовске битке, манастира или нечег другог. Да бих једне направио, потребно је и по 15 дана вишесатног рада. Што се тиче наступа с гуслама, да би се сложило певање и свирка на овом инструменту, треба имати чист глас. Ретко јавно наступам, с тим што сам 2012. с најстаријом унуком Иваном био у емисији „Ја имам таленат”, а снимали смо и још неке емисије за телевизије.
Његова унука Ивана (24), која је дипломирала на студијама економије и туризмологије, предана је традицији. И у својој струци, као и у радионици где је уз дедину помоћ одавно савладала резбарење гусала. Узме алатку и у дрво зачас уреже звездицу, цвет и слично. Не зна да свира уз гусле, али понекад као пратећи глас учествује у групним песмама.
– Живим с дедом од рођења и он је главна личност мог живота. Стално сам била његов помоћник у радионици, па научила да резбарим, скујем нешто ситније. Годинама сам се некако тражила у разним уметничким сферама, бавила се маркетингом и организацијом, а онда посветила етнологији. Пре три године била сам у организацији фестивала ветерана фолклора Балкана, тада ме је фасцинирало богатство игара, ношњи, традиције. Постала сам и члан играчке секције, схвативши да ту никад не може бити досадно јер се увек може истраживати. У народној ношњи Златибора дипломирала сам на факултету, с радом о ношњи златиборског краја и организацији етно-манифестација. Тренутно припремам мастер рад такође посвећен народној традицији, а пошто сам на бањалучком универзитету радо ћу нашу дивну ношњу прошетати и кроз БиХ – рекла нам је Ивана.
Сада као етнотуризмолог она организује и води програме на фестивалима и концертима, пи-ар је једној мушкој певачкој групи из Београда која се бави очувањем изворне песме. У плану јој је да оснује друштво које ће се бавити очувањем традиције, а посебно гусала и заборављених инструмената. – Ту ће и мој деда моћи да пренесе своје знaње на млађе генерације. Веома сам поносна што је он увек великодушно спреман на то. Покушаћемо да у друштво привучемо што више младих. Осећам се испуњено бавећи се чувањем народне традиције – каже ова амбициозна Ужичанка.
Аутор: Б. Пејовић / Политика