Благодатни огањ у Српској и Србији

  • Благодатни огањ, пламен са Христовог гроба у Јерусалиму, стигао је и ове године у Републику Српску. Бројни вјерници дочекали су огањ испред Саборног храма Христа Спаситеља у Бањалуци, након чега је служена Света архијерејска литургија.

076359
Благодатни огањ стигао је међу велики број вјерника који су огњем палили свијеће. Свети пламен преносио се међу суграђанима, ширио се мирис уља и тамјана , а услиједила је литија око храма. Долазак Благодатног огња представља велики благослов, рекли су вјерници.
Након литије у православном храму Христа Спаситеља служена је Света архијерејска литургија која је завршена причешћем вјерника. Епископ Бањалучки Јефрем честитао је свим вјерницима празник васкрсења Христовог поздравом – Христос Васкрсе! Ваистину Васкрсе!
Свјетлост са Христовог гроба обасјала је ноћас Романију. 30 минута послије поноћи Благодатни огањ из Јерусалима донесен је у Храм Светог пророка Илије на Сокоцу.
Порта Храма била је препуна вјерујућих, углавном младих . Са радошћу су дочекали свјетлост која сваке Велике суботе обасјава гроб Исуса Христа у цркви Васкрсења Христовог у Јерусалиму. Запаљене су по 33 воштанице које симболизују исто толико Христових година.
Након молитве у порти, Васкршњу литургију, уз саслужење локалног свештенства, служио је архијерејски замјеник у Митрополији дабробосанској, протојереј – ставрофор Борис Бандука. Прилику да Благодатним огњем запале свијеће прије васкршње литургије имали су вјерници и у другим храмовима Митрополије дабробосанске.
Велики број вјерника дочекао је Васкрс у фочанским храмовима Светог Саве и Светог Николе, уз благодатни огањ из Јерусалима.
Благодатни огањ стигао је у Фочу прије свитања, а у 5.00 часова почео је опход вјерника са упаљеним свијећама око оба храма.
Благодатни огањ, пламен са Христовог гроба, донијет је синоћ испред Храма Светог Саве у Београду, гдје га је дочекало више хиљада вјерника, свештенство Српске православне цркве са патријархом Иринејем, предсједник Србије Томислав Николић и постројена гарда Војске Србије.
Услиједило је паљење свијећа и ширење огња међу вјерницима, а потом и литургија у Храму коју је служио патријарх Иринеј.
За Васкрс се вјерници припремају 40 дана и са усхићењем дочекују празничне дане које, како кажу, прослављају свечано у кругу породице, поштујући традиционалне обичаје.
Васкршње славље је за вјернике крај Великог поста, а први мрсни залогај су васкршња јаја која се, према древном обичају фарбају у црвено као симбол проливене крви Христове.
Васкрс хришћани славе три дана, па су у календару Српске православне цркве, црвеним словом обиљежени Васкршњи понедјељак и Васкршњи уторак. У дане овог празника вјерници размјењују поздраве – Христос васкрсе! Ваистину васкрсе!

РТРС

ПИШИ ЋИРИЛИЦОМ: Текстове са портала Слободна Херцеговина, уз обавезно навођење извора и линк, могу да користе само они сајтови који користе српско писмо.

Оставите коментар